Üzleti tippek

Ingyenzenét kínál a Google Kínában

A kalózok uralta illegális piacot kívánják törvényes és kifizetődő üzletággá fejleszteni azok a zenei kiadók, amelyek ingyenes letöltési szolgáltatást indítottak Kínában. A cégek között van a Google is.

A hirdetési felületekkel támogatott oldalon 1,1 millió zeneszámot tölthetnek le a Kínából internetező felhasználók. A zenei katalógusban a Warner Music, az EMI, a Sony, a Universal, valamint további 14 független kiadó kínai és nyugati előadóktól származó albumai között lehet böngészni. A rendszer a letöltési jogosultságot az IP-cím alapján adja meg, azaz csak Kínából érhető el. “Ez az első jelentős próbálkozás a kínai online zenei piac jövedelmező üzletággá alakítására” – mondta Lachie Rutherford, a Warner Music Ázsia és a Nemzetközi Lemezipari Szövetség (IFPI) területi vezetője.

A kínai kalóz oldalak a többszöri figyelmeztetések, szerzői jogi perek, illetve a kínai kormány akciói ellenére sem szüntették be az illegális zeneletöltő szolgáltatásaikat. A zenei szakma még megbecsülni sem képes, hogy a kalózoldalak miatt mekkora bevételtől esnek el. Néhány kínai előadó kijelentette, hogy a kalózkodás miatt már nem éri meg a lemezkiadás, és ezért nem is vesznek fel új albumokat.

Zenét keresnek

A szolgáltatás egy új lehetőséget ad a Google-nak Kínában, ahol egy kutatási eredmény szerint a megkérdezettek 84 százaléka elsősorban zeneszámok keresésére használja a böngészőprogramokat – mondta Li Kaj-fu (Lee Kaifu), a Google kínai elnöke az ingyenes zeneletöltési oldal elindítása alkalmából rendezett pekingi sajtóértekezleten.

Kínában több mint 300 millióan használják az internetet, az elektronikus kereskedelem viszont még szerény méreteket ölt. A kínaiak a világhálón többnyire zeneszámok, játékok és egyéb kikapcsolódás után kutatnak. Az EMI 2007 januárjában indította be a Baidu kereső oldallal közös zenei szolgáltatását, amely az ingyenes online zenehallgatás mellett egy csekély összeg fejében engedi letöltést.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik