Nem ad reális képet a beszállítók és láncok viszonyáról a GVH által megrendelt felmérés – mondta Boródi Attila, Élelmiszer-feldolgozók Országos Szövetsége (ÉFOSZ) ügyvezető elnöke. (A kutatásról korábban már cikket közöltünk.) Az elnök kiemelte: a válaszadók aránya csak 36 százalék volt, a beszállítók többsége ugyanis nem mert felelni a kérdezőbiztosok kérdéseire. Ennek tudható be, hogy a beszállítók többsége jó üzleti kapcsolatokról számolt be a láncok vonatkozásában.
Félrevezető és rosszul értékelt
Az elnök szerint a tanulmány helyenként félrevezető is: például a tanulmány 28. oldalán a többcsatornás értékesítés nem tesz különbséget kis boltok és nagy láncok között, amelyeknek igen eltérő a súlyuk. Így a tanulmánynak azon állítása, hogy a beszállítók átlagosan öt csatornát használnak, jobban hangzik, mint amit az jelent valójában.
Bóródi Attila szerint mindennek ellenére számos helyes megállapítást is tartalmaz a tanulmány, azonban „más szemüveget kellett volna felvenni az értékelésnél”.
Hatalmas a nagy láncok szerepe az egyes beszállítói cégek forgalmában, s több, mint felük megköveteli a legkedvezőbb feltételeket (a szállító más kiskereskedőnek csak kevésbé előnyös feltételekkel értékesíthet – ez a kikötés jogellenes), s mindezt a tanulmány is alátámasztja – mondta Boródi Attila.
Folytatása következik
Mihálovits András, a GVH sajtófőnöke a a FigyelőNet kérdésére elmondta: a hivatalnál is meglepődtek a vizsgálat eredményein, s gyanítják, azok nem fedik teljesen a valóságot. Ugyanakkor arról nem a GVH tehet, hogy a beszállítók többsége nem válaszol a kérdőíves megkeresésre.
Azért sem a hatóság okolható, hogy a beszállítók nem tesznek panaszt a versenyhivatalnál, jóllehet ezt érdekképviseleteiken keresztül név nélkül is megtehetnék. (Ezzel kapcsolatban egy cégcsoport vezetője korábban úgy nyilatkozott: hiába a névtelenség, a bejelentett panasz “paramétereiből” kikövetkeztethető a panaszos személye, ezért önállóan eljáró hatóság lenne szükséges.)
A sajtófőnök hangsúlyozta: a GVH eddig is mindent megtett, hogy kiderítse, visszaélnek-e erőfölényükkel a kiskereskedelmi láncok, s a vizsgálódást a frissen publikált felméréssel sem tekintik lezártnak. Át kell azonban gondolni, mi legyen a következő lépés.
A GVH a felmérés eredményeit korábbi közleményében úgy összegezte: a láncok nagyon kemény üzleti feltételeket diktálnak, azonban helyzetük nem annyira kiszolgáltatott, mint azt a legtöbb esetben hallani lehet. A kereskedőknek is alapvető érdeke, hogy keresletnek megfelelő, jó minőségű termékeket forgalmazzanak, a fogyasztók által közkedvelt márkák megtalálhatók legyenek üzleteikben.
„Dőlnek össze a házak, állva lehet szarni a gazban” – kampányriport az időközi választásra készülő Dombóvárról, ahol a Fidesz „nagyon-nagyon be van ágyazva”
Időközi választást tartanak ma Dombóváron és környékén. Az induló politikusokat és választókat kérdeztünk.