Szűcs György kifejtette: az IPOSZ tagságát többszörösen is hátrányosan érinti a kormánynak az a szándéka, hogy szétosztja az Új egyensúly program terheit az állam, a munkáltatók, a munkavállalók, a lakosság között, mivel ezeknél a vállalkozásoknál sokszor egybeesik a munkáltatói és a munkavállalói státusz.
Az IPOSZ elnöke emlékeztetett: évek óta küzdenek annak a tarthatatlan helyzetnek a megoldásáért, hogy az egyéni vállalkozók, a betéti társaságok beltagjai nem kaphatják vissza az adójóváírást a minimálbér mértékéig, fizetik a vállalkozói kivét járulékait, illetve saját maguk után a munkavállaló utáni összes költséget.
Csökken a fogyasztás és a piac
Az IPOSZ elnöke rámutatott: a gazdasági növekedés mérséklődése, a csökkenő belső fogyasztás, az infláció emelkedése a vállalkozások piacát visszaveti. Nem kedvez a kiszámíthatóságnak, hogy az Országos Érdekegyeztető Tanácsban 2006 végéig nem született ajánlás a 2007. évi bérekre – tette hozzá Szűcs György, aki úgy vélekedett, azoknak a vállalkozásoknak, amelyek a következő két évben nem tudnak talpon maradni, az újrakezdés szinte lehetetlen lesz.
Az IPOSZ középtávú programja alapján arra bíztatja tagvállalkozásait, hogy a globalizálódó világhoz alkalmazkodva együttműködő partneri viszonyt alakítsanak ki a gazdaság, a társadalom szereplőivel, illetve a helyi viszonyokhoz igazodva saját településükön kapaszkodjanak meg a versenyben.
Az IPOSZ elnöke szerint nehezíti a vállalkozások helyzetét, hogy a körbetartozások kérdése még mindig nem rendeződött. Számításuk szerint a tagjaiknál a közbeszerzésekhez kapcsolódó kivitelezések során 260 milliárd forint kintlévőség keletkezett, és nem lehet tudni, hogyan számolják el ezt a tételt a vállalkozások a 2006 végén záruló pénzügyi évben. Aggódik az IPOSZ amiatt is, hogy a közbeszerzési törvényben továbbra sem jelenik meg a fizetési fegyelemre vonatkozó szigorítás.
Az ÚMFT lehet a gyógyír
Szűcs György szerint némi reményt ad a hazai mikro- és kisvállalkozások talpon maradása szempontjából az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében megnyíló fejlesztési források felhasználása. Fontosnak tartják, hogy már január végén a gazdaságélénkítésre, a foglalkoztatás bővítésre vonatkozó pályázatok jelennek meg a kisvállalkozások számára.
Az IPOSZ arra törekszik – mondta az elnök –, hogy a kistérségi és a regionális programokban a kisiparosok a pályázatok kedvezményezettjei lehessenek, illetve tagságuk minél nagyobb arányban kapcsolódjon be a fejlesztések kivitelezésébe. Javasolják továbbá, hogy a Gazdasági Operatív Programban a 76 százalék vissza nem térítendő támogatás 36 százalékát mikro- és családi vállalkozások számára pályáztassák meg.
„Dőlnek össze a házak, állva lehet szarni a gazban” – kampányriport az időközi választásra készülő Dombóvárról, ahol a Fidesz „nagyon-nagyon be van ágyazva”
Időközi választást tartanak ma Dombóváron és környékén. Az induló politikusokat és választókat kérdeztünk.