A háztartási szektor folyószámla és fogyasztási hiteleinek átlagos kamatlábai szeptemberben emelkedtek, míg a lakás célú és az egyéb hitelek átlagos kamatlábai csökkentek – közölte a Magyar Nemzeti Bank kedden az MTI-vel.
A közlemény szerint a nem pénzügyi vállalati szektor folyószámla-hiteleken kívüli hiteleinek átlagos kamatlába szeptemberben kis mértékben csökkent, míg a folyószámla-hitelek átlagos kamatlába emelkedett.
A bankközi forintkihelyezések átlagos kamatlábai csökkentek.
A nem pénzügyi vállaltok folyószámla hiteleinek átlagos kamatlába szeptemberben 19 bázisponttal 12,55 százalékra emelkedett, a folyószámla hiteleken kívüli hiteleké pedig 31 bázisponttal 12,94 százalékra mérséklődött.
A folyószámla hiteleken kívüli hitelek új szerződéseinek értéke a nem pénzügyi vállalatok esetében szeptemberben 257,4 milliárd forintot tett ki, ami 19,6 milliárd forinttal magasabb az előző havi értéknél. Az éven belüli betétek átlag kamatlába 1 bázisponttal 10,34 százalékra csökkent, míg az éven túliaké 28 bázisponttal 10,04 százalékra emelkedett.
A nem pénzügyi vállalatok lekötött betéteinek új szerződési értéke szeptemberben 1.348,9 milliárd forintot tett ki, ami 124 milliárd forinttal magasabb az augusztusinál.
A nem pénzügyi vállalatoknak nyújtott 1 millió euró alatti összegű nem folyószámla-hitelek átlagos kamatlába 33 bázisponttal 14,03 százalékra, az 1 millió euró feletti összegűeké pedig 37 bázisponttal 11,69 százalékra csökkent.
A bankközi forintpiacon szeptemberben 2.516,6 milliárd forint volt a forgalom, 56,9 milliárd forinttal magasabb az előző havinál.
Az egynapos bankközi hitelek forgalommal súlyozott átlag kamatlába augusztushoz viszonyítva 1 bázisponttal 11,16 százalékra, az egyhónapos lejáratú kihelyezések átlag kamatlába pedig 3 bázisponttal 11,06 százalékra csökkent.

„Sör s korcsolya jön vodkára: az atom menjen a picsába!” – a csernobili katasztrófa az ukrán folklórban
Szabad-e kigúnyolni egy katasztrófát? Akármit is gondolunk erről, az ukrán nép az elmúlt közel négy évtizedben a maga sajátos nézőpontjából a humor eszközeivel is megpróbálta feldolgozni a csernobili atombaleset emlékét. Ihor Krucsik írása.