A francia kormány azt tervezi, hogy korábban megnyitja munkaerőpiacát az Európai Unióhoz újonnan csatlakozott országok előtt – írja a Rzeczpospolita című lengyel lap a varsói francia nagykövetség illetékesére hivatkozva.
Párizs először a szezonális foglalkoztatottak előtt nyitná meg a kapukat, majd 2006 közepétől engedélyezné az új tagországokból érkezettek tartós foglakoztatását is – idézi a lap Patrick Kluczynskit, a követség illetékes referensét. A tartós foglalkoztatást és a franciaországi szabad munkavállalást a francia vezetés mindenekelőtt a hiányszakmákban, a szállodai és az idegenforgalmi iparban, a orvosokat, nővéreket érintően tenné lehetővé.
Ausztriához és Németországhoz hasonlóan Franciaország is azon az állásponton volt az EU csatlakozási tárgyalásokon, hogy az új tagországok polgárai csak hét év átmeneti idő után juthassanak be korlátozásoktól mentesen a 15-ök munkaerőpiacára. Párizs most Írország és Nagy-Britannia által szerzett kedvező tapasztalatok alapján akarja módosítani álláspontját.
Lengyel vélemény szerint a mostani korlátozások csak arra késztetik a nyugati cégeket, hogy olcsóbb munkaerőt keresve Lengyelországba vándoroljanak. Az is bebizonyosodott, közölte Piotr Kulpa miniszterhelyettes, hogy nem lehet tömeges keleti bevándorlásról beszélni, hiszen május 1-jei csatlakozás óta mintegy 11 ezer lengyel talált munkát Írországban és ennél kevesebb Nagy-Britanniában főként a szállodaiparban, a mezőgazdaságban és az építőiparban. A külföldi kórházak és az idősotthonok is aktívan keresnek fiatal gondozókat Lengyelországban – mondta.

Lezárult a vizsgálat: büntetőügy lesz a százmilliárdos jegybanki vagyonvesztésből
Az Állami Számvevőszék szerint az MNB vagyonát kezelő cég kockáztatta a rábízott vagyont, amikor több százmilliárd forintot fektetett be két külföldi ingatlancégbe. Az egyik esetben ráadásul az Optima csoport 60 milliárd forint indokolatlan felárat fizetett a részvényekért.