A parlament 130 igen szavazattal elfogadta az árak megállapításáról szóló törvény és a kőolajtermékek biztonsági készletezésének módosítását, amely alapvetően átalakítja az üzemanyagárak szabályozását.
A törvény részletesen szabályozza az ellenőrzést és a szankciókat is: jogsértés esetén akár 100 ezer és 150 millió forint közötti bírság szabható ki, ismételt szabályszegésnél pedig ideiglenesen be is zárhatják a töltőállomásokat.
A módosítások kiterjednek a stratégiai kőolaj- és üzemanyagkészletek felhasználására is. A jövőben a miniszter rendeletben határozhatja meg a készletek felszabadításának feltételeit, az ellátás sorrendjét, illetve akár fogyasztáskorlátozó intézkedéseket is elrendelhet.
A jogszabály emellett pontosítja az állami adó- és vámhatóság ellenőrzési jogköreit, valamint bírságolási lehetőségeit a készletek felhasználásával és az esetleges hatósági ár alkalmazásával kapcsolatban. A törvény a kihirdetését követő napon lép hatályba.
Ahogy arról beszámoltunk, az üzemanyagok ára már most is a védett árak szintje alatt van.
