A magyar költségvetés idei és jövő évi kilátásairól tartott közös sajtótájékoztatót kedden reggel a Nemzetgazdasági Minisztériumban Kisgergely Kornél államháztartásért felelős államtitkár és Hoffmann Mihály, az Államadósság Kezelő Központ vezérigazgatója. Az Index tudósítása szerint bejelentették, hogy megemelik az idei költségvetési hiánycélt, amit eredetileg 3,7 százalékra lőttek be.
A kormány legfrissebb számításai alapján
- az idei évre 4,1 százalékos ESA-hiány várható,
- jövőre pedig 3,7 százalék lehet ez az arány.
- Az államadósság csökkenő pályán maradhat: a kormányzati szektor GDP-arányos adóssága az idei 73,1 százalékról 2025-re 72,3 százalékra mérséklődhet.
- Az elsődleges egyenleg pedig már 2024-ben elérte a nullát, vagyis a magyar költségvetés kamatkiadások nélkül már egyensúlyban van.
Az államtitkár betekintést adott a pénzforgalmi költségvetési tervbe is. Ennek egyik kulcstétele az uniós források csúszása: bár ezek az eredményszemléletű kimutatásokban nem rontják a mérleget, a pénzforgalmi hiányban már érzékelhetővé válnak. Ennek és néhány másik tételnek köszönhetően a kormány 4123 milliárd forintról 4774 milliárdra emelte az idei pénzforgalmi hiány várható összegét.
A hiány finanszírozásával kapcsolatban Hoffmann Mihály kiemelte, hogy módosították a finanszírozási tervet – a magasabb pénzforgalmi hiányra reagálva. Az éves finanszírozási terv 88 százaléka teljesült az első öt hónapban. Ugyanakkor a magasabb hiány reakciót vált ki az ÁKK részéről. Ennek megfelelően a devizafinanszírozást megemelik: 838 milliárd forintról 1685 milliárd forintra nő ez az összeg – ez az ESA-hiány módosításának a következménye.
A portál azon kérdésére reagálva, hogy az uniós források elmaradása miatt kezd-e devizakötvény-kibocsátásba a kormány, Hoffmann Mihály megerősítette: az elhangzottak így is értelmezhetők, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a költségvetési hiány megemelése több tényező együttes hatásának eredménye.
További részletek itt.