Gazdaság

Közszolga-béremelésről döntött Orbán Viktor, „jutalomfalatról” beszél a szakszervezet

Szajki Bálint / 24.hu
Szajki Bálint / 24.hu
A kormány döntése értelmében a kistelepülések önkormányzati dolgozói béremelést kapnak júliustól.

A kormány a tízezer főnél kisebb lakosságú, helyi önkormányzatoknál foglalkoztatott köztisztviselők béremeléséről döntött – derül ki a Magyar Közlöny szerda esti számából.

A kormány a közigazgatás hatékonyságának megerősítése, továbbá a helyi önkormányzatoknál folyó rendkívüli szakértelemmel végzett, magas szintű szakmai munka elismerése első lépéseként egyetért a 10 ezer alatti lakosságszámú, települési székhelyű hivatalok esetében az önkormányzati köztisztviselők illetményének méltányos emelésével, az ehhez kapcsolódó központi költségvetési támogatás ütemezett emelésével – idézi a miniszterelnök szignójával megjelent kormányhatározatot a vg.hu.

Ennek értelmében a kormány a 10 ezer alatti lakosságszámú, települési székhelyű hivatalok hivatali működését dolgozónként

további 532 500 forinttal támogatja, amit a munkáltató csakis a július 1-jétől érvényes köztisztviselői illetményemelésre fordíthat.

A kormány 2026-ban pedig már 15 százalékkal emeli meg az állami költségvetés egy főre eső támogatását.  Az önkormányzatok részére az illetményemelés végrehajtása érdekében a kormány automatikusan biztosítja a plusz forrást a költségvetésből, összesen 40,3 milliárd forint értékben.

A magyar kormány már korábban beszámolt arról, hogy megemelné a falusi önkormányzati dolgozók bérét. Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter akkor arról beszélt, hogy a hivatali dolgozók bérét a kormány két ütemben, először 15, majd újabb 15 százalékkal emelné meg.

Ebben azt is elárulta, hogy 13 ezer hivatali dolgozót érinthet a mostani fizetésemelés.

„Jutalomfalatot dob az Orbán-kormány az önkormányzati mostohagyerekeknek”

A Magyar Köztisztviselők és Közalkalmazottak Szakszervezetének (MKKSZ) közleménye szerint az önkormányzati hivatalokban dolgozók jelenlegi béremelése legfeljebb tűzoltásra elég, de nem oldja meg a valódi gondokat. Az érdekképviselet azt javasolta korábban a kormánynak, hogy 80 ezer forintra emeljék az illetményalapot a jelenlegi 38 ezer 650 forinthoz képest. Hangsúlyozták, hogy van 900 olyan magyar település, ahol soha nem fogják tudni saját erőből a garantált bérminimumhoz képest változtatni a köztisztviselők bérét, mert nincs adóerő-képességük.

 

Boross Péterné, a szakszervezet elnöke szerint kormány most bejelentett 15 százalékos emelése első körben júliustól lépne életbe, vagyis éves hatását tekintve ez csak 7,5 százalékos emelés. Ez személyenként úgy 30 ezer forint körüli emelést jelent, amit csak csak pótlék formájában tud odaadni az állam, mert nem tudja külön „kiemelni” a tízezer lakosságszámnál alacsonyabb települési önkormányzatok hivatalainak köztisztviselőit abból az életpálya-szabályból, amelyben benne vannak.

 

A jelenlegi illetményalap szerinte akkor lenne megfelelő, ha elérné a 192 ezer forintot, ehhez képes még a mi 80 ezres követelésük is aránytalanul kevés ahhoz képest, amekkora lépést az elmúlt 15 év alatt a kormánynak ebben az ügyben már tennie kellett volna. Ha komolyan vennék a normális életpálya-szabályozást, akkor ez a kétszer 15 százalékos, szűkített körre vonatkozó emelés lett volna a legutolsó, amit javasoltam volna nekik, mert ezzel most csak egyetlen méregfogat húztak ki, de nem oldották meg a problémát.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik