Gazdaság

Rekordösszegben tartanak devizát a magyarok

Mohos Márton / 24.hu
Mohos Márton / 24.hu
A lakosságnál lévő készpénzállomány több mint 6 százaléka deviza, míg a bankbetétek 27,8 százalékát tartják más ország pénznemében – derül ki a Magyar Nemzeti Bank friss statisztikáiból. Sőt, a magyar devizabetétek csaknem fele külföldi hitelintézetnél van.

Folyamatosan nő a lakosság által devizában tartott pénz mennyisége: az MNB adatai szerint március végén a háztartások

  • 4.953,2 milliárd forint értékben rendelkeztek devizával, ebből
  • 438,1 milliárd forintot készpénzben,
  • 2.353,3 milliárd forintot magyar, míg
  • 2.160,8 milliárd forintot külföldi bankszámlán tartottak.
  • Ez 98,5 milliárd forint növekedés az előző negyedévhez képest.

Vagyis a készpénzállomány több mint 6 százalékát tartotta március végén a lakosság devizában, míg az összes magyar és külföldi hitelintézeteknél tartott betét 27,8 százaléka volt deviza – hívja fel rá a figyelmet a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője, Fülöp Norbert Attila.

A készpénzes devizaállomány nagysága 2022 harmadik és negyedik negyedévében volt a csúcson 519, illetve 501 milliárd forinttal, azóta pedig kisebb hullámzásokkal, de csökkenő trendet láthatunk. A szakértő szerint persze nem véletlen a deviza-készpénzállomány akkori megugrása, hiszen míg 2022 elején az euró jegybank hivatalos devizaárfolyama 355 forint közelében is járt, azon a nyáron már átlépte a 400 forintos lélektani határt, hogy végül október közepén 433 forintról forduljon vissza.

Miközben a devizában tartott készpénz mennyisége lassan, de biztosan csökkent a 2022-es csúcshoz képest, a magyar bankoknál devizaszámlán lévő pénz értéke ismét emelkedni kezdett, és 122,2 milliárd forinttal haladta meg március végén az előző negyedévi értéket.

A devizabetét mindenképpen jobb megoldás a készpénznél, például egy 6 hónapra lekötött euróbetétre a Gránit és a MagNet Banknál is elérhető 2 százalékos vagy ezt meghaladó kamat, míg 3 hónapos lekötésre a CIB 4, illetve 6 százalékos kamatot is fizet akár, ha a bankbetét mellé befektetési jegyet is vásárol valaki.

Fülöp Norbert Attila szerint azonban még látványosabb a külföldi bankoknál tartott bankbetétek értékének felfutása:

  • ez 2020 első felében még nem érte el az 1000 milliárd forintot, miközben
  • 2025. március végén már 2.161,8 milliárd forintot tartottak Magyarországon kívül a honfitársaink.

Igaz, ez az előző negyedévi rekordtól 15,6 milliárd forinttal elmarad, ám így is a valaha mért második legmagasabb érték.

Ez azt jelenti, hogy a hitelintézeteknél tartott forint- és devizabetétek csaknem harmada, 27,8 százaléka külföldi bankszámlákon pihen, míg a devizabetéteken belül 47,9 százalékra becsülhető a külföldi bankok részesedése – teszi hozzá a szakértő. (Igaz, arra vonatkozóan nincs adat, hogy a külföldi számlákon mennyi lehet a deviza, illetve a forintmegtakarítások aránya, de feltételezhető, hogy ez utóbbi csekély.)

A külföldön elhelyezett betétek magas arányában persze szerepet játszik a Revolut erős jelenléte is Magyarországon, hiszen a vállalat mintegy 1,7 millió ügyféllel rendelkezett az országban 2024 végén, de a Wise és a PayPal szolgáltatók is jelentős hazai ügyfélbázissal rendelkeznek – tette hozzá.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik