A tervezettnek megfelelően alakulnak A költségvetés bevételei címmel adta ki szokásos közleményét az államháztartás havi teljesítményéről az NGM. A részletekből kiolvasható, hogy az év negyedik hónapjában 376,4 milliárd forint lett a hiány a központi alrendszerben, gyűjtésünk szerint az elmúlt években csak egyszer volt ennél magasabb a negyedik havi deficit, 2023-ban – olvasható a portálon.
A részletes havi adatokat csak két hét múlva ismerhetjük meg, ugyanakkor az NGM által közölt kumulált adatokból kiszámolható például, hogy még mindig magasabb a kamatokra kifizetett összeg, mint a korábbi években.
Ezzel 4 hónap alatt a deficit 2930 milliárd forint fölé hízott, ami minden korábbi első négyhavi egyenlegénél rosszabb.
Ezen belül a központi költségvetés 2.851,5 milliárd forintos hiányt, az elkülönített állami pénzalapok pedig 44,0 milliárd forintos többletet, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 123,0 milliárd forintos hiányt mutattak.
Ez első ránézésre nagyon magas, vagyis továbbra is igaz az, hogy a költségvetési hiánypálya orrnehéz, ugyanakkor az elmúlt 3 évben ennél magasabb volt a teljesülés 4 hónap után.
A minisztérium néhány részletet is elárult az első négyhavi adatok kapcsán:
- az előző év azonos időszakához viszonyítva a központi alrendszer adó- és járulékbevételei 10,9 százalékkal magasabban alakultak.
- Április végéig a költségvetés 1.916,5 milliárd forint kamatkifizetést teljesített, ami 408,7 milliárd forinttal magasabb az előző évi azonos időszaki teljesítésnél. A minisztérium ennek kapcsán részletezi: az államadósság eltérő szerkezete és az egyes lejáratok eltérő kamatfizetési időpontja miatt adódik.
- Meghaladják az egy évvel korábbi kifizetést a nyugellátásokra fordított összegek is. Az első négy hónapban – a 13. havi nyugdíjjal és ellátással együtt – összesen 2.738,1 milliárd forint került kifizetésre.
- A kiadási oldalon a közüzemi szolgáltatások támogatása az előző év azonos időszakával összehasonlítva csaknem 30 milliárd forinttal többet, 569,9 milliárd forintot tett ki, amely részben a kifizetés eltérő ütemezéséből, részben a Víziközmű-fejlesztési és Ellentételezési Alapból a víziközmű-szolgáltatók részére történt megnövekedett kifizetési igényekből fakad.