Gazdaság

Térdre rogyott Magyarország gázszállítója, bezárásokat terveznek

Piotr Swat/SOPA Images/LightRocket via Getty Images
Piotr Swat/SOPA Images/LightRocket via Getty Images
A Gazprom nagyszabású szerkezetátalakítást tervezett a rekordveszteségek miatt. A cég több részleget bezár, és sok alkalmazottat elbocsát a központi irodában – tudta meg a Financial Times.

A Gazprom olyan szerkezetátalakítást tervez, amely talán biztosítja a cég számára, hogy kiheverje a rekord veszteségeket. Ukrajna orosz inváziója gyakorlatilag lerombolta a gigacég üzleti modelljét – idézi a lap cikkét az economx.hu.

A lap hozzáférhetett a „Gazprom átalakulása” című 42 oldalas prezentációhoz, amely felvázolja a cég legfontosabb problémáit. A tavaly készült jelentés rámutat, hogy 2025-ben az Európába és Törökországba irányuló szállítások volumene több mint ötödére csökken a 2019-es szinthez képest.

Az is kiderült, hogy Jelena Iljuhinát, a Gazprom vezérigazgató-helyettesét bízták meg a cég reformjának végrehajtásával. Az FT szerint „egy vertikálisan integrált vállalattá” szeretné egyesíteni a Gazprom különböző részlegeit, ami a Gazpromnyeft, azaz a Gazprom legjövedelmezőbb részlege feletti ellenőrzés fokozását vonná maga után. Az idézett anyag a költségek csökkentését is javasolja, beleértve az utazási, irodabérleti és kormányzati szervekkel való kapcsolatépítés költségeit is.

Az újság szerint Iljuhina a vállalat történetének legnagyobb létszámleépítését is javasolta a Gazprom központjában. Az Alekszej Millerhez, a cég igazgatótanácsának elnökéhez írt levelében

1600 alkalmazott elbocsátásának szükségességét indítványozta.

A javaslat szerint a cég legalább három részlegét be kell zárni, köztük a 2022-ben létrehozott egységet, amely a nyugati technológiák oroszországi alternatíváit keresi. További nyolc részleg – köztük a külgazdasági kapcsolatok és a nagyjavítási osztály – összevonását tervezik, a jogi, adó- és kincstári osztályok funkciói pedig egyetlen központba kerülnek.

2024 szeptemberében a Forbes közzétette a 100 legnagyobb orosz vállalat nettó nyereség szerinti értékelését. A korábban listavezető Gazprom már is nem szerepelt benne. A cég rekordveszteséggel, 583 milliárd rubellel esett ki az új listáról. A veszteséges cégek rangsorában viszont a Gazprom került az első helyre.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik