Gazdaság

Trump vámpolitikája furkósbot az Egyesült Államok kezében – a célok azonban továbbra is homályosak

Mandel NGAN / AFP
Mandel NGAN / AFP
Donald Trump választási kampányban tett ígéreteihez híven agresszív vámpolitikai intézkedésekkel és harsány fenyegetésekkel nyitotta második elnöki ciklusát. A republikánus elnök külkereskedelemmel kapcsolatos nézetei igen változatosak. A vámokra hol a külkereskedelmi hiány mérséklésének eszközeként, hol bevételi forrásként, hol külpolitikai furkósbotként tekint. Elemzésünkben áttekintjük, milyen gazdaságstratégiai és külpolitikai megfontolások húzódhatnak a háttérben, illetve mit várhat az Egyesült Államok és a világ a Trump-féle új protekcionizmustól.

Donald Trump az agresszív vámpolitika és protekcionizmus közel évtizedes támogatója, elképzeléseinek már a 2016-os elnökválasztási kampányban is hangot adott. Trump nézetei szerint a magas vámok kivetésével elérhető, hogy az amerikai vállalatok visszatelepítsék gyártóegységeiket az Egyesült Államokba, ezzel hozzájárulva a gazdaság növekedéséhez és a foglalkoztatás bővüléséhez. Ennek fő nyertesei az egykori iparvidékek munkaerőpiacról kiárazódott és elszegényedett munkásai lennének, akiknek Trump nagy részben köszönheti mind a 2016-os, mind a 2024-es választási győzelmét.

CHIP SOMODEVILLA / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images / AFP Donald Trump a West Palm Beach-i eredményváró rendezvényen, az amerikai elnökválasztás estéjén 2024. november 6-án.

A Trump által hangoztatott javaslatok drasztikusan eltértek az Egyesült Államok elmúlt hetven évben folytatott kereskedelempolitikájától. A GATT (Általános Vámtarifa és Kereskedelmi Egyezmény, 1947), majd a Világkereskedelmi Szervezet tagjaként az Egyesült Államok a nemzetközi szabadkereskedelem egyik fő pártolója volt.

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!

Már előfizető vagyok,

Ajánlott videó

Olvasói sztorik