Gazdaság

Szénné adóztat minket az állam az Európa-bajnok áfával

Nagy Borbála / 24.hu
Nagy Borbála / 24.hu
És szinte minden áfát be tudtak szedni.

Csak az Európa-bajnok 27 százalékos áfából több bevétel érkezett az államkasszába, mint a vállalkozások és a lakosság befizetéseiből összesen – írta a hvg.hu. Arra is kitértek, hogy ez a helyzet nem véletlenül állt elő, hanem a Fidesz-kormányok szándékoltan alakították így az adórendszert, arra hivatkozva, hogy nem a vállalkozásokat és a „munkát” kell adóztatni. Megjegyezték, persze a fogyasztás adóztatásával a kormány a lakosságot (amely a munkát végzi) adóztatja. És megállapítják, hogy a súlypont eltolása a fogyasztási adók felé kritizálható, mivel a szegényebb háztartások így arányaiban nagyobb terhet kénytelenek viselni, mintha az állam a vagyonokat, a magas jövedelmeket vagy a vállalati profitokat adóztatná erősebben. De nézzük a számokat:

  • 2022-re 2,3 százalékra olvadt az áfarés, ami azt jelenti, hogy az áfából elvárható bevételhez képest csak ennyi nem folyt be.

Magyarul, szinte minden áfát be tudott szedni az állam, nem úgy mint mondjuk 2013-ban, amikor még 20 százalék volt az áfarés.

  • Az áfa 27 százalék Magyarországon (a legmagasabb Európában),
  • az effektív adókulcs pedig (ami egyfajta átlag, a kedvezményes áfakulcsokat is figyelembe véve) 21,6 százalék, a második legmagasabb az unióban.

A cikk megállapítja, hogy a magas (effektív) áfakulcs és az alacsony áfarés együtt azt eredményezik, hogy a magyar adórendszer legfontosabb adóbevételi forrása az áfa.

Azt is részletezik, hogyan sikerült elérni, hogy az állam szinte minden áfát be tud szedni Magyarországon, és hogy mely évek voltak kockázatosak az áfabevétel szempontjából. A részletekért kattintson!

Pénteken írtuk meg, hogy ha mérsékelné az adókat, köztük az áfát a kormány, akár 70–80 forinttal is olcsóbb lehetne az üzemanyag a benzinkutakon, illetve hogy a magyar webáruházaknál is versenyhátrányt okoznak a magyar adók.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik