Gazdaság

„Rettegnek a kormányablakoknál az új illetékek nyilvánosságra hozatala miatt”

Kovács Tamás / MTI
Kovács Tamás / MTI
A 2010-es évek „bürokrácialebontó csomagjához” képest nagy visszalépést jelent a Miniszterelnöki Kabinetiroda új okmányügyintézési csomagja, amelynek nyomán számos szabály- és díjváltozást vezettek be a hivatalos okmányok esetében február 1-jétől. Nemcsak az igazolványok költsége emelkedik meg, hanem hatalmas pluszadminisztráció zúdulhat ezután a kormány- és járási hivatalok ügyintézőire. A lapunkhoz eljutott információk szerint az ügyintézési és a várakozási idő is meghosszabbodott a kormányablakoknál.

Jóval kevesebb hülye szabály legyen az életünkben

– ezekkel a szavakkal vezette fel Lázár János egykori kancelláriaminiszter az Államreform 2-nek elnevezett „bürokrácialebontó csomagot”. A program kiemelt eleme volt a „közigazgatási rezsicsökkentés”, amelynek alapján 2017-től számos hivatalos okmányhoz, engedélyhez és igazoláshoz kapcsolódó eljárás illetéke megszűnt vagy csökkent. A változások nyomán jelentős adminisztrációs tehertől, pluszfeladattól – például a beszedések könyvelésétől, nyilvántartásától – szabadították meg a közigazgatást.

2025. február 1-jétől ezekkel a vívmányokkal száll szembe a Miniszterelnöki Kabinetiroda, amely 2024-ben vette át az okmányügyintézések, a hozzájuk kapcsolódó nyilvántartások irányítását és az egyes eljárások lefolytatását a Belügyminisztériumtól. A hivatal a Digitális Állampolgárság Program (DÁP) mellett lényegében egy új okmányügyintézési csomagot is levezényel, több tavalyi jogszabályváltozás nyomán. A csomag a Lázár-féle programtól eltérően nem kapott nevet, nem szenteltek neki beharangozó sajtótájékoztatót, miközben a lakosság tájékoztatása a változásokról igen hiányos volt: a közigazgatási hirdetményekre és a sajtóban megjelenő hírek korrekciójára szorítkozott.

Varga Jennifer / 24.hu

Az intézkedéssorozat egyértelmű iránya, hogy az állam az adófizetőknek biztosított olcsó okmányügyintézés helyett a „pénzbeszedésre” koncentrál, vélhetően a nehéz gazdasági helyzettel, és az államháztartás kedvezőtlen helyzetével összefüggésben.

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Ajánlott videó

Olvasói sztorik