Gazdaság

Irdatlan mennyiségű gyógyszert dobnak a kukába a magyarok

Bielik István / 24.hu
Bielik István / 24.hu

Tavaly is óriási mennyiségben dobtunk ki lejárt szavatosságú vagy fel nem használt gyógyszert: 2023-ban 338,2 tonna gyógyszerhulladékot gyűjtött össze az ezzel megbízott cég – írja szerdai cikkében az Economx.

Havi bontásban tavaly 28,1 ezer kilogramm veszélyes hulladék került a papírdobozokba – országszerte négyezer gyűjtődobozba lehet bedobni a lejárt szavatosságú vagy fel nem használt gyógyszereket, az ország összes patikájában, és számos bioboltban, drogériában, sőt benzinkutakon is vannak gyűjtődobozok –, írja a portál.

A lakosságtól származó gyógyszerhulladék begyűjtésének költségei a gyógyszercégeket terheli, a feladatot pedig a Recyclomed Nonprofit Kft. végzi el.

Tavaly a KSH adatai szerint csak vényköteles gyógyszerért 674,7 milliárd forintot hagytunk a patikákban. Egy lakos átlagosan 15 receptet váltott ki, amiért összesen közel 16 ezer forintot fizetett.

A fel nem használt gyógyszer veszélyes hulladéknak számít, amelynek a csökkentésével uniós szinten is foglalkoznak: a tárgyalás alatt lévő gyógyszercsomag is tartalmazza, hogy miként lehet optimalizálni a csomagolásokat, a betegtájékoztatókat, a kiszereléseket.

Világszerte és Magyarország nagy folyóiban és tavaiban is kimutathatók a gyógyszermaradványok. A nem megfelelő gyógyszerhulladék-kezeléssel a lakosság saját magát mérgezi – idézi a portál Vajda Péter és Botz Lajos tanulmányát, amelyben a kutatók a környezettudatosság jegyében monitorozták a gyógyszerhulladékokat. A 2023 áprilisában végzett vizsgálat során 113,3 kilogramm lakossági gyógyszerhulladékot vettek górcső alá. A vizsgálatban 1739 darab terméket azonosítottak, ezek 83,4 százaléka volt gyógyszer. A maradék 16,6 százalék hivatalosan nem gyógyszer kategóriába tartozó, de többségében gyógyszertárban is elérhető készítmény volt. Az 1451 darab gyógyszerkészítmény 56,6 százaléka vényköteles, 41,1 százaléka vény nélküli, és csupán 2,3 százaléka volt Magyarországon forgalomba hozatali engedéllyel nem rendelkező, külföldi gyógyszer. A lakossági gyógyszerhulladék-gyűjtőbe elhelyezett termékek jelentős része, egészen pontosan 93,9 százaléka bontott volt, vagyis valamilyen szinten felhasználták, mielőtt a gyógyszerhulladék-gyűjtőbe dobták volna. Ugyanakkor a termékek 6,1 százalékát bontatlanul dobták ki – derült ki a kutatásból.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik