Gazdaság koronavírus

Kilőtt a használt könyvek forgalma a Vaterán

Ivándi-Szabó Balázs / 24.hu
Ivándi-Szabó Balázs / 24.hu

A járvány miatt bevezetett korlátozások nyomán sokkal több könyv fogy a Vaterán, mint a normál időszakban: az online piactér felhasználói egyértelműen inkább olvasnivalót keresnek, és a használt köteteket részesítik előnyben, hiszen ezeket tudják a legjobb áron megrendelni. Csaknem minden második könyvet csomagpontra vagy házhoz szállítással rendelnek a vaterázók.

A Global English Editing infografikája szerint a koronavírus-járvány kitörése óta a világ népessége átlagosan 35 százalékkal több időt tölt olvasással a pandémia előtti időszakhoz képest, és továbbra is a papírkönyveket favorizálják a legtöbben, az e-könyvek és hangoskönyvek jóval kevésbé népszerűek.

A járvány nyomán kilőtt a használt könyvek forgalma

Ezt a trendet támasztják alá az online piactér forgalmi adatai is, amelyek szerint 2020 májusa óta minden egyes hónapban mintegy 20-40 százalékkal több könyvet vásároltak náluk, mint a járvány előtti hónapokban. Az eladott kötetek kevesebb mint 2 százaléka tankönyv vagy szótár, tehát túlnyomó többségében olvasnivalót keresnek maguknak a felhasználók.

Az is egyértelműen látszik, hogy igyekeznek spórolni: az  az online piactéren gazdát cserélő könyvek 85 százaléka használt kötet, és csupán 15 százaléka új. Ez nem meglepő, hiszen egy használt, de jó állapotban lévő, sértetlen kötet ugyanolyan kellemes olvasási élményt nyújt, és általában – ha nem valamilyen ritkaságról van szó – olcsóbb is egy új kötetnél.

Úgy vélik, azért váltak különösen népszerűvé a könyvek a járvány alatt, mert a náluk elérhető köteteket ugyanúgy lehet házhozszállítással vagy csomagpontos átvétellel kérni, mint amikor egy új könyvet rendel valaki egy webáruházból.

Hogyan érdemes könyvet venni az online piactéren?

A legtöbben papírkötetket rendelnek a Vateráról, méghozzá főként regényeket, történelmi, társadalomtudományi témájú műveket, illetve gyermek-, és ifjúsági irodalmat.

A legtöbben egyesével rendelnek olvasnivalót, ami nem meglepő, hiszen böngészés közben könnyen lehet érdekességekbe futni, legyen szó akár egy brutalista építészet történetét bemutató művészeti kötetről, vagy olyan klasszikusokról, mint Rejtő, Verne, Jókai, Mikszáth, Kosztolányi vagy a Delfin-könyvek. Egyébként közel sem csak retró művekből áll a kínálat, általában Háy János, Krasznahorkai László, Esterházy Péter, Szabó Magda, Vámos Miklós, Kepes András és gyakorlatilag az összes kortárs író művei is megtalálhatók a folyamatosan változó kínálatban.

Az oldalukon egyébként rengeteg könyvcsomagot is kínálnak a hirdetők – néhány ezer forintért hozzá lehet jutni például sci-fi, horror vagy éppen romantikus tematikájú gyűjteményekhez. Mivel sok antikvárium is árulja termékeit az online piactéren, elérhetők teljes életművek, igény szerint akár több száz kötetes, hagyatékból megmaradt gyűjtemények is vannak az oldalon.

Ezek a könyvek keltek el a legdrágábban

A regények közül a nyolcvankötetes Jules Verne-kollekciókat vették meg a legdrágábban (250 ezer, illetve 200 ezer forintos áron), 150 ezer forintért talált gazdára Rejtő Jenő Albatrosz-kiadású köteteinek gyűjteménye. Egy kicsivel olcsóbban, 120-130 ezer forintért vették meg a Jókai-összest, illetve két sci-fi kollekciót, amelyek a Star Wars, illetve a Dűne világában játszódó köteteket tartalmaztak.

Szép számmal érhetők el képregények is náluk, és főként a húsz-harminc évvel ezelőtti kiadványok keresettek: ötvenezer forintért akár a nyolcvanas évek népszerű Kockás füzeteinek teljes kollekcióját is megvehetjük. A gyermekkönyvek közül a Klasszikus Walt Disney mesék sorozatában kiadott Merida, a bátor kötet a rekorder, ezért 186 ezer forintot fizettek ki, de a Szörny Egyetem történetét tartalmazó könyvért is kiadtak 144 ezer forintot.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik