Gazdaság

Borzasztóan sok magyarnak lehetne még munkája

A magyar gazdaság egyre erősödő problémája a munkaerőhiány, több mint 250 ezer álláshely áll betöltetlenül. A legnagyobb gond az iparban, ezen belül is a feldolgozóiparban, az egészségügy és a szociális ellátás, valamint a kereskedelem és a vendéglátás területén érzékelhető – derül ki a BDO Magyarország közelmúltban készült elemzéséből, amelyet az MTI foglalt össze.

Az iparban a mérnöki pozíciókba (villamos-, gépész- és vegyészmérnökök) keresnek leginkább munkatársakat.

És az is baj, hogy sokan fognak nyugdíjba menni.

A következő 3 évben 150 ezerrel többen mennek nyugdíjba, mint ahányan munkába állnak
Hatalmas a munkaerőhiány és ez a demográfiai problémák miatt súlyosbodni fog.

Az elemzés szerint ezen a területen várhatóan a következő években tovább romlik a helyzet, ugyanis a nemzetközi cégek nagy fejlesztőközpontjai, amelyek Nyugat-Európában, az Egyesült Államokban és a Távol-Keleten is megtalálhatóak, elszívják a magyar munkaerőpiacról a tehetséges szakembereket.

A munkaerőhiány mértéke a következő néhány évben tovább nőhet, ám ennek üteme több intézkedés hatékony kombinálásával mérsékelhető. Példaként a bérek folyamatos emelését, illetve külföldi (elsősorban ukrán) munkaerő alkalmazását említették. Előbbinél azonban arra hívták fel a figyelmet, hogy ez hosszabb távon komoly megtérülési és versenyképességi problémákhoz vezet, utóbbinál pedig kiemelték a nyelvi korlátokat, amelyek miatt a BDO szerint az ukrán munkásokat főként fizikai munkák elvégzésénél alkalmazzák.

A munkaerőhiány kezelésében a BDO szerint a belföldi munkaerő mobilitásának erősítésében rejlik komoly lehetőség, amely magában foglalja többek között az utazás megkönnyítését, a szálláshely és bérlakások biztosítását.

De az egyedi munkakörülmények kialakítása is vonzó lehet a munkavállalók számára, így például a távmunka vagy olyan részmunkaidős lehetőségek, amelyek főként a kismamák, kisgyerekesek és nyugdíjasok munkába állását könnyíthetik meg.

Mivel a munkaerőhiány várhatóan hosszú ideig fennálló probléma marad, a cégeknek számolniuk kell az egyszerűbb folyamatok automatizálásával is.

Kiemelt kép: Berettyóújfalu, 2019. október 23. Épül az új magyar-román határátkelõ tetõszerkezete. Folyamatos a kivitelezés az M4-es autópálya 26.5 kilométeres, román határig érõ, Berettyóújfalu és Nagykereki közötti befejezõ szakaszán. A haladó-, elõzõ- és leállósávos útpálya végén épül az új határátkelõ infrastruktúrája is. MTVA/Bizományosi: Oláh Tibor 

Ajánlott videó

Olvasói sztorik