Gazdaság

Az űrből is látszik gazdagság, szegénység

Annyira kirívóak India anyagi egyetlőnségei, hogy láthatóak a műholdfelvételeken.

Pravin Csakravarti és Vivek Dehedzsia indiai tudósok az amerikai légierő meteorológiai műholdfelvételeit tanulmányozták, azokra ráhelyezték az India körzeteit ábrázoló térképet, így egyedülálló világítási adatbázist hoztak létre kerületenként, az időbeli alakulást is mutatva.

Tizenkét indiai állam 640 körzetéből 387-at tanulmányoztak.

Ezekben a térségekben él az ország lakosságának 85 százaléka és itt állítják elő a GDP 80 százalékát. A két kutató az új módszerrel a jövedelmi különbségeket vizsgálta meg – írta a BBC News.

Kiderült, India legnagyobb részén a sötétség uralkodik, mivel ott kevés gazdasági tevékenységet folytatnak.

A fények részletekbe menő elemzése azt is mutatta, hogy az egyenlőtlenség a szövetségi államok között és azokon belül is növekszik.

Tizenkét szövetségi állam mintegy 380 körzete átlagosan ötödannyira volt kivilágítva, mint Mumbai vagy Bengaluru metropoliszok. A körzetek 90 százaléka csak harmadannyira fényes éjjel, mint az összes körzet tíz százaléka. Az arány sokat romlott 1992 és 2013 között.

Ugyan az 1991 előtti évek a különböző indiai államok jövedelmeinek lassú kiegyenlítődési trendjét mutatták, az utána következő években a különbségek nőttek. A két kutató úgy találta, hogy 2014-ben a három leggazdagabb szövetségi állam egy átlagos lakója háromszor olyan gazdag volt, mint a három legszegényebb állam átlagos lakója.

Dehedzsia, a mumbai IDFC Intézet kutatója szerint egyre nő a különbség a szövetségi államok és az államokon belül a körzetek között, nem azért, mert a gazdagok még gazdagabbak lesznek, a szegények pedig még szegényebbek, hanem mert a szegények nem gazdagodnak elég gyorsan, hogy csökkenjen a különbség.

A területi egyenlőtlenségek ilyen mértéke példátlan a modern világ történetében egy szövetségi államon belül

– mondta a kutató. (mti)

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik