Gazdaság

IMF: komoly fenyegetés a Brexit

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatója a globális növekedésre nézve is veszélyesnek tartja, ha Nagy-Britannia kilépne az Európai Unióból.

A Nemzetközi Valutaalap és a Világbank háromnapos tavaszi közgyűlése pénteken kezdődik, de a pénzügyminiszterek és a központi bankok vezetői már megérkeztek az amerikai fővárosba. Nyilatkozatával Christine Lagarde, az IMF idén újraválasztott vezetője lényegében már csütörtökön megnyitotta a tanácskozást. Lagarde a világgazdaságra, elsősorban a gazdasági növekedésre nézve is veszélyesnek tartaná London kilépését az unióból (Brexit), ám megítélése szerint ennek a veszélye csökkenthető, ha folytatódik a párbeszéd az unió tagországai és Nagy-Britannia között.

Emlékeztetett arra, hogy az IMF kedden közzétett előrejelzésében a Brexitet “bizonytalansági tényezőnek” és a világgazdaságra nézve az “egyik legsúlyosabb kockázatnak” nevezték. 

“Bárhogyan legyen is, úgy gondolom, hogy valamennyi félnek felül kell emelkednie a nemzeti érdekeken” – fogalmazott az IMF vezérigazgatója, hangsúlyozva, hogy “Európa kohézióját” okvetlenül fenn kell tartani. A panamai offshore-botrányról szólva azt mondta, hogy az adóelkerülés elleni harc még korántsem ért véget, sok munka vár a felelősökre, mert nem elég a multinacionális cégeket vizsgálni, jobban a dolgok mélyére kell ásni.

Az IMF vezérigazgatójának beszéde előtt tartott sajtótájékoztatót Jim Yong Kim, a Világbank vezetője. Hangsúlyozta, hogy az adóelkerülésnek súlyos következményei lehetnek a szegénység elleni globális küzdelemre nézve. A Világbank elnöke úgy fogalmazott, “rendkívül aggódik” a panamai offshore-botrány miatt. “Alapvető bizalmi kérdésről van szó” – mondta, és arra figyelmeztette az érintett vállalatokat, hogy “nagyon vigyázzanak, mert a világ egyre inkább az átláthatóság felé halad”.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik