Gazdaság

Magyarország gazdasági lépéseit szoros figyelemmel kell kísérni

Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) elnöke szerint Magyarországot szoros figyelemmel kell kísérni, mert az ország középtávú gazdaságpolitikájának vonalai továbbra sem világosak.

Thomas Mirow erről az AP hírügynökségnek beszélt egy, az osztrák pénzügyminisztérium által szervezett bécsi konferencián.

A Reuters Insider TV-nek pedig azt nyilatkozta, hogy Magyarországnak helyre kell állítania a bizalmat a nemzetközi befektetőkkel, és meg kell szüntetnie a devizában történő hitelezést, amely kiszolgáltatottá tette a gazdaságot az árfolyam-ingadozásoknak.

Magyarország idegenkedése a tárgyalások folytatásától a Nemzetközi Valutaalappal, egyes politikusok által az ország eladósodottságának mértékéről tett negatív kijelentések, valamint a jegybank vezetése és a kormány között kialakult feszült viszony tartózkodásra, óvatosságra késztetik a nemzetközi befektetői közösséget – mondta Thomas Mirow a Reuters Insidernek. Hozzátette, hogy „Magyarországnak a bizalom helyreállítása válna leginkább javára és ez tudná támogatni a forint árfolyamát is.”

Magyarországot különösen érzékenyen érintette a globális gazdasági válság a lakosság és a vállalatok által felvett nagyösszegű euró és svájci frank hitelek miatt és ezt a problémát ismét a felszínre hozta a svájci frank elmúlt napokban elért árfolyam rekordja.

„Ki kell vezetni a külföldi devizákban nyújtott hiteleket és a forint hitelekre kell áthelyezni a súlypontot” – mondta Thomas Mirow. Az EBRD általában is aggodalommal figyeli működési területén, a feltörekvő európai térségekben elterjed gyakorlatot a külföldi devizákban történő hitelnyújtásra.

„Az árfolyam-ingadozásokkal szemben fedezettel (hedge) nem rendelkező hitelfelvevőknek külföldi devizákban nyújtott hitelek az egyensúlytalanságokat súlyosbító ördögi kört indítottak be a térségben” – fejtette ki Thomas Mirow a konferencián elhangzott beszédének írásos kivonatában. “A gyakorlat komoly rendszerkockázatnak bizonyult, amit most, a fellendülés fokozatos beindulásával párhuzamosan mindenképpen kezelni kell.”

Az Associated Press (AP) hírügynökségnek a konferencia szünetében adott interjúban Thomas Mirow kifejtette, hogy a globális pénzügyi válságot követően folyamatos felügyeleti éberségre van szükség a gazdasági növekedés biztosításához Kelet Európában. A helyzet konszolidálódott ugyan, de régió még nem zökkent vissza a rendes kerékvágásba és messze van a válság előtti teljesítményétől.

„Igen, a nehezén valószínűleg már túl vagyunk, de azért jobb, ha odafigyelünk” – mondta az EBRD igazgatója az AP hírügynökségnek. „Egyes országok nyilvánvalóan komoly nehézségekkel küszködnek még most is, különösen Délkelet-Európában.”

Thomas Mirow szerint egyes esetekben indokolt lehet a bankokra kivetett különadó, de ilyen esetekben közös, összehangolt fellépésre lenne szükség és a kivetett adónak nem lenne szabad csökkentenie a bank tőkéjét.

„Az adóztatás nem kezdheti ki a bankok tőkéjét olyan időkben, amikor a nemzetközi szabályozási reform célja éppen a tőke növelése a pénzügyi rendszer stabilitásának fokozása érdekében. A tőke csökkentése olyan időben fogja vissza a bankok hitelnyújtási képességét, amikor a gazdasági fellendülés finanszírozásához a hitelnyújtás fokozására lenne szükség” – mondta a Reuters Insider tévécsatornának.

Thomas Mirow rámutatott, hogy a Bázel III szabályrendszer szabad teret ad bizonyos regionális szintű intézkedéseknek, beleértve egyes korlátozásokat, illetve különadókat is.

„Ilyen helyzetben különösen fontos a regionális és nemzeti szintű intézkedések egyeztetése annak biztosítása érdekében, hogy az érintettek ne tudjanak kibújni a rendelkezések alól, illetve a bankszektor mindenhol egységes működési feltételekkel találja magát szemben.” – mondta Thomas Mirow a Reuters Insider televízió csatornának.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik