fektettek abba az Európai Unió tagállamai, hogy rábeszéljék az elnökválasztási kampány kellős közepén lévő Franciaország vezetőit az energiapiac gyorsított ütemű liberalizálására.#<# Az erőfeszítést végül csak részsiker koronázta, hiszen a lovagiasság szabályai szerint a Chirac-Jospin kettőst kárpótolni kellett valamivel. A fanyalgó francia főemberek fájdalomdíja az lesz, hogy a háztartások egy darabig még nem választhatják meg szabadon a gáz- és áramszolgáltatót mindenhol az unióban. Nem úgy az üzleti - az ipari és az egyéni vállalkozónak számító - fogyasztók, akik 2004-ben már a szabad verseny öszszes előnyét élvezhetik. Párizs egy évvel ezelőtt Berlinnel összefogva még útját állta az energiapiaci liberalizáció felgyorsításának. Egy év alatt azonban nagyot fordult a világ. A németek is dezertáltak, ráadásul a húzódó energiaügy már-már az egész lisszaboni akcióterv hitelét kockára tette. (Az unió tagállamai két évvel ezelőtt a portugál fővárosban elhatározták, hogy tíz év alatt a világ legversenyképesebb gazdaságává teszik az EU-t. Az ambiciózus cél elérésében nagy szerepet szánnak a piaci versenyfeltételek megteremtésének.) A közüzemi szolgáltatásokat jobbára állami feladatnak tekintő Párizs azonban az erőltetett liberalizációban inkább veszélyt lát, semmint valamiféle csodaszert. Lionel Jospin francia kormányfőnek mondhatnak akármit, nem hisz abban, hogy a piacnyitás automatikusan csökkentené az elektromos áram és a gáz árát, miként azt fennhangon hirdetik Brüsszeltől Londonig. Jospin szerint éppen az ellenkezője igaz: a szabad verseny bevezetése óta Nagy-Britanniában és Svédországban is nőtt a háztartások villanyszámlája. A kormányfő másik félelme: a piaci viszonyok féktelen elszabadulásának az lesz a következménye, hogy sok kis eldugott francia faluba nem jut el az áram és a hátrányos helyzetű társadalmi rétegek is rosszul járnak. Sokan azonban csak legyintenek a franciák akadékoskodására, aminek úgymond egyetlen célja van, hogy megóvja a versenytől a monopolhelyzetben lévő nagy belföldi energiaszolgáltatókat. Mivel több EU-tagországban már jócskán előrehaladott állapotban van az energialiberalizáció, az a furcsa helyzet állt elő, hogy az odahaza a széltől is óvott Electricité de France (EdF) külföldön meglehetősen agresszív terjeszkedési politikát folytat. Emiatt a francia kormányra erkölcsi nyomás is nehezedik, hogy beengedje a saját piacára más tagországok gáz- és áramszolgáltatóit. Akárhogyan is, Barcelonában újabb sikert könyvelhettek el a piacnyitás hívei. A karaván – ha időnként nagy vargabetűkkel is – de azért csak halad. És viszi magával a franciákat is.
- 22:11 Már most alig folyik a víz három településen a brutális hőségben
- 21:43 A nap legfontosabb hírei – 2026. június 22.
- 21:39 Visszatér a mentőszolgálathoz a korábban menesztett főorvos
- 21:29 Szabó Bence szolgálati jogviszonyát visszaállították
- 21:05 Összeomlott a klíma: Felfüggesztették a műtéteket az Országos Onkológiai Intézet egyik épületében
- 20:56 A lemondott Starmer utódjelöltje diadalmenetben vonult be Londonba, de a brit kétpártrendszer válsága folytatódik
- 20:41 Magyar Péter: akár magáncégekhez is állami felügyelőt küldhetnek
- 19:00 Nyomozás indult a győri önkormányzati médiacég szerződései miatt
- 18:57 Magyar: akár kormánytag vagy Tisza Sziget-tag is lehet a következő köztársasági elnök
- 18:56 „A Sulyok Tamás-történetnek a mai nappal vége” – Galgóczi Eszter a Magyar Péter által bejelentett Tisztítótűz-műveletről
- 18:51 Kihagyott 11-es után vb-rekorddöntés: minden Messiről szólt az argentin-osztrák meccsen
- 18:26 Meghalt Nyakó Júlia
- 18:03 A játékosokat védi vagy a momentumot öli meg? – így hat a meccsekre a hidratációs szünet
- 18:02 Napirend után: Ki határozza meg az Orbán-korszak történelmi megítélését?
- 17:58 Kapitány István szerint 8–10 százalékkal erősebb lehetne a GDP
- 12:18 Biró Ferenc Pál elmagyarázta, miért került a NER 60 ezer milliárdba
- 09:22 Farkasházy Tivadar a Heti Hetes új csapatáról: Az, amit mi csináltunk, egészen más volt, s akkor még finoman fogalmaztam
- 09:11 Megvan, melyik a legolcsóbb és legdrágább bank
- 11:21 A kisbenzinkutasok berágtak az új kormányra, bezárással fenyegetnek
- 12:17 Több vármegyére is riasztást adtak ki felhőszakadás és zivatar veszélye miatt
- 08:58 Gyurcsány Ferenc egy nógrádi kis faluban telepedik le
- 18:57 Magyar: akár kormánytag vagy Tisza Sziget-tag is lehet a következő köztársasági elnök
- 15:38 Győzelemmel tért vissza, de egyből megbukott a doppingteszten a kétszer már eltiltott olimpiai bajnok
- 10:52 Lófasz fog itt folyni, nem acél
- 18:56 „A Sulyok Tamás-történetnek a mai nappal vége” – Galgóczi Eszter a Magyar Péter által bejelentett Tisztítótűz-műveletről
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
