mi kerül az asztalunkra. Ez a közhely újra megtelt tartalommal#<#, hiszen a pár napja kipattant baromfibotrány rávilágított arra a problémára, hogy az élelmiszerek minőségét, a fogyasztókra gyakorolt hatását ellenőrizni hivatott hatóságok és a fogyasztóvédelem még nagy vonalakban sem sejti, mi kerül a boltokba. Ráadásul nincsenek hatékony eszközei és emberei a gyanús áruk elleni fellépésre. Mindennél jobban mutatja ezt, hogy az egészségre káros - nálunk közel két évtizede betiltott - antibiotikumokkal növekedésre serkentett olcsó távol-keleti importbaromfi ügye csupán akkor kavart komoly vihart, amikor a baromfiágazat piaci szereplői végre egységesen felléptek saját termékeik védelme érdekében. A probléma persze nem magyar sajátosság, az elmúlt években ugyanilyen és ehhez hasonló élelmiszerbotrányokkal borzolták a fogyasztók kedélyeit az Európai Unió tagországaiban is. A különbség a problémakezelésben van, hiszen ez az eset ismét rávilágít arra, hogy a felelős fogyasztói gondolkodás gyerekcipőben jár az országban, a legtöbben kizárólag az ár alapján döntenek a vásárlásról, s a termékek minőségének biztosítását egyedül az államtól remélik. E mellett azonban maga a fogyasztóvédelem gyakorlata is alapvető változtatásra szorul. Kétségtelen tény, hogy a jogi szabályozás igen korszerű ezen a területen, az európai jogharmonizációban is előrehaladtunk, dicséretet is kaptunk Brüsszeltől, s a szakemberek elméleti felkészültsége sem rossz. Ennek ellenére önámítás, ha azt gondoljuk: rendben van minden e területen. A szúrópróba szerű ellenőrzések hiányosságait nem elég a nagy sajtóvisszhangot keltett ügyek példásan gyors felkarolásával orvosolni. Rugalmasabb, a problémáknak elébe menő fogyasztóvédelmi magatartásra, nem pedig tüneti kezelésekre, látványos akciókra van szükség. Ráadásul az unióban a fogyasztóvédelmi alapjogok legfontosabbikaként említett egészséghez való jog nálunk a gyakorlatban igen hézagosan érvényesül. Leginkább azért, mert a tucatnyi különböző állami szerv között – akár más területeken – példátlanul rossz a kommunikáció. Egy kézbe kellene kerülnie a (minőség)ellenőrzésnek, s érvényt kellene szerezni a „fogyasztói lobbi” érdekeinek is. Miként Németországban is eljutottak tavaly – éppen a sorozatos élelmiszerbotrányok után – arra a felismerésre, hogy a mezőgazdasági tárcának nem a néhány százaléknyi agrárgazda, hanem a túlnyomó többség, a fogyasztók érdekeit kell szem előtt tartania.
- 05:00 Zajlik az eljárás: ez lehet az ország legújabb gyógyvizes fürdője
- 04:58 Mexikó válogatottja és Ochoa kapus is továbbírta a futballtörténelmet
- 04:40 Így győzte le Őrült Ló és Ülő Bika az amerikaiakat
- 04:40 Így halt meg az igazi d'Artagnan
- 04:07 Kívülállóként érkeztek, és valami nagyot alkottak – már biztos továbbjutó az európai kiscsapat
- 03:40 Ma indul a GTA VI előrendelése
- 03:15 Mintha gól született volna, úgy robbant fel a stadion, pedig csak Neymar állt be
- 01:30 „Ez egy tanúságtétel az emberi erő és elme határtalansága mellett” – 7-8 defekt és hatalmas eső nehezítette Szőnyi Ferenc elképesztő teljesítményét
- 00:47 Belga és szaúdi tapasztalattal bír az ETO új sportigazgatója
- 00:37 Parádésan teljesítettek a magyarok a rúdsport Európa-bajnokságon
- 23:43 Kapitális skót hibák segítették a könnyed brazil sikert
- 21:48 Ruszin-Szendi a nemi identitásokról a katonaságnál: Ha saját magával nincsen tisztában, akkor elég nehéz fegyvert adni a kezébe
- 21:27 Rendőrök jelentek meg a Semmelweis Egyetemnél, pont akkor, amikor a miniszter a Tisztítótűzről posztolt
- 21:02 „Most kezd dőlni a dominó” – a volt fonyódi polgármester őrizetbe vétele csak a kezdet lehet
- 20:51 Svájc a szünet után nyerte meg a csoportját, Katar kizúgott a vébéről
- 14:00 Kiss László óbudai polgármester megszólalt Bús Balázs ügyében
- 18:06 „Uszodaként” emlegették a támogatási pénzeket a botrányos NKA-ügyben
- 13:32 NKA-ügy: őrizetbe vették a milliárdos támogatásokról döntő bizottság tagjait
- 16:26 Tanács Zoltán a Mediaworks összeomlásáról: Lehet munkát keresni a piacon
- 16:36 Rúzsa Magdi elmondta, miért volt kórházban a kisfia
- 12:13 „Mikike sokkot kapott, azóta mindig sír. Azt mondja, nem tudja elfelejteni, ahogy Vivikét látta” – megszólalt az átányi tragédia áldozatának nagymamája
- 14:34 Takáts Tamás feladta a harcot a nyugdíjfolyósítóval: elfogadta 65 ezer forintos nyugdíját
- 13:59 Térképen mutatjuk, hogyan borítja be a hőkupola Magyarországot
- 17:40 Történelmi döntés: minden olimpiai induló kap mostantól 3 millió forintot
- 19:18 A cseh alkotmánybíróság kötelezi a kormányt, hogy engedje részt venni az elnököt is a NATO-csúcson
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
