végül mégis az a koncepció ér célba, amely szerint a Postabankból állami „házibankot” kell csinálni.#<# A Princz Gábor félreállítását követő nagy újrakezdés első pillanataiban még néhányaknak lehetett olyan illúziója, hogy végre átlátható bankrendszerünk lesz, tiszta piaci viszonyokkal. Még 1999-ben is úgy tűnt: győz a józan ész, és az állam a tulajdonában álló pénzintézetet privatizálás útján illeszti a hazai bankok mezőnyébe. Tavaly viszont már egyre több jele volt annak, hogy a Postabank letér a piaci pályáról, amelyre az újraélesztéssel megbízott új menedzsment igyekezett ráállítani. Az egész szakma felhördült, amikor az állam – elvetve a privatizálás kézenfekvő módját, a nyílt licit kiírását – kizárólagos ajánlatot tett az OTP-nek a bank megvásárlására. A megállapodást ugyan végül az állam is, az OTP is „elügyetlenkedte”, így az üzlet kútba esett, sok jóra azonban már senki sem számított. A kétségeket pedig végképp eloszlatta, amikor a pénzintézet Posta általi bekebelezésének váratlanul felbukkanó ötlete diadalmaskodott. Ezzel egyértelművé vált, hogy a Postabank az állam szolgálatába szegődik. A tanévkezdés jó apropóval szolgált ahhoz, hogy megkezdődjön a „házibank” gondolatának kibontása: a diákélet költséges, az egyetemistáknak, főiskolásoknak jól jöhet egy kis pluszpénz, a Fidesznek pedig egy kis népszerűség. Egy nem túl gazdag országban, amelynek legnagyobb kincse a tudás, talán még bele is fér, hogy – a központi büdzsé kontójára – amúgy nem túl jelentős kölcsönhöz juthassanak a diákok, a betéti kamatokkal nagyjából megegyező hitelkamatok mellett. Arra viszont már nincs mentség, hogy a kormányzat „gondoskodás” ürügyén ismét belegázol a piaci viszonyokba. Az ötletgazda telhetetlen. Ragaszkodik az egybankos megoldáshoz, mert két legyet akar ütni egy csapásra: a közpénzen vásárolt népszerűség mellett kihasználja az alkalmat arra is, hogy az ügyfélszerzésben mostanában nem igazán jeleskedő házibankot kliensekhez segítse. Míg a többi pénzintézet komoly összegeket áldozva szerez magának ügyfelet és bevételt, addig a Postabanknál a piac által követhetetlenül alacsony kamatot kínálnak a felsőoktatásban tanulók számára. Ez egyelőre nem hoz túl sok aktív ügyfelet, de a friss diplomások munkába állásával, a bank – reményei szerint – jó jövedelmű, sokat költő kliensek egész seregével gazdagodik majd. A konkurensek méltán dühösek, hogy e nem túl olcsó fogással „lenyúlják” ügyfeleik egy részét: egymásnak még csak-csak képesek aláígérni, arra azonban már nem futja anyagi erejükből, hogy az államnál olcsóbb hitelt kínáljanak. Az is ütközik a verseny szellemével, hogy a Diákhitel Központot – amely időközben a Postabank tulajdonába került, s ezzel maga is privát piaci szereplőnek minősül – az állam monopolhelyzetbe hozza. A Postabank visszaállt a korábban követett útra, működése – a várható konszolidációk miatt – újfent teljesen áttekinthetetlenné válhat.
- 07:40 Forsthoffer Ágnes elrendelte, hogy hozzák nyilvánosságra a parlamenti szavazásokról történt hiányzásokat
- 07:34 Foci-vb: ilyen bombasztikus hírt még sohasem kaptak az ecuadori fiatalok
- 07:17 Sokkoló állapotok az Országos Széchényi Könyvtárban: csótányok, kamuállások és politikai kiszolgáltatottság
- 07:15 Két ütős párosítás is összejött a foci-vb egyenes kieséses szakaszában – ez történt a vb-n
- 07:11 Indítványozta Orbán Viktor letartóztatását az ukrán pénzszállítók ügyvédje
- 07:01 Pénteki friss hírek, forgalom, időjárás – Reggeli pakk
- 07:00 Ezeket a zöldségeket június végén is elvethetjük
- 06:41 „235 sérült életjel nélkül érkezett vagy beérkezés közben elhunyt" –tovább emelkedett a venezuelai földrengés halálos áldozatainak száma
- 06:38 Nézőkínzó meccsen született meg a mindkét csapatot boldoggá tevő 0-0 a focivébén
- 06:37 ByeAlex lemondta hétvégi fellépését, elárulta az okát: „fizikailag nem bírná most a testem ezt a terhelést”
- 06:35 Magyar Péter Tusványoson persona non grata
- 06:26 Tovább fokozódik a hőség, 38 fok is lehet pénteken
- 06:20 Donald Trump: a Hormuzi-szoros továbbra is nyitva áll
- 06:01 Majka a vádemelésről: Elrontottam ezt a dolgot, elfogadom a bíróság ítéletét, és nem fellebbezek
- 06:00 „Megfenyegettek, halálosan. Tíz perc alatt összepakoltam a hátizsákba, és tipli” – Pesty László az eltűnéséről és a Fidesz haláláról
- 19:53 Magyar Péter: Azonnali választ várunk az ügyészségtől, hogy meghallgatták-e gyanúsítottként Orbán Viktort és Hajdu Jánost
- 21:33 Pásztó mellett fura módon eltűnt a medréből a Zagyvát tápláló patak vize
- 06:41 „235 sérült életjel nélkül érkezett vagy beérkezés közben elhunyt" –tovább emelkedett a venezuelai földrengés halálos áldozatainak száma
- 14:37 Mutatjuk, mikor érhet véget a kánikula
- 06:35 Magyar Péter Tusványoson persona non grata
- 05:30 Kvíz: Magyarország a gulyás előtt – tudod mit (nem) ettek a régi magyarok?
- 19:58 Új DPK-kezdeményezés: Orbán-szignós Nemzeti Hitvallás otthoni használatra
- 15:32 A Mediaworks bejelentette, hogy a Magyar Nemzet és 12 megyei újság hetilappá alakul
- 19:04 „Olyan volt a föld, mint a tenger hullámzása” – megszólalt a venezuelai földrengés egyik magyar túlélője
- 17:16 Lánczi Tamás még mindig nagy eredményének tartja „a külföldről finanszírozott hálózatok leleplezését"
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
