Kedvezően alakult az év első – ám a szűk sávos árfolyamrendszer utolsó – négy hónapjának fizetési mérlege#<#. A január-áprilisi hiány 356 millió euró volt a Magyar Nemzeti Bank előzetes számítása szerint, vagyis csaknem hajszálra megegyezik az egy évvel korábbi deficittel. Ez javulásnak könyvelhető el, hiszen az árukivitel euróban számított értéke eközben 20,7 százalékkal nőtt - 1 százalékponttal megelőzve az árubehozatal gyarapodását -, az idegenforgalmi és egyéb szolgáltatási bevételek pedig több mint 31 százalékkal duzzadtak. Ráadásul az adósságot nem növelő tőkebeáramlás - négy hónap alatt 335 millió euró - ellensúlyozta a folyómérlegen keletkezett passzívumot. Ezen belül a működőtőke-behozatal április végéig 570 millió euróra gyarapodott. A januári kiugró, 237 milliós hiány után három hónapon át egyfolytában jól alakult a mérleg, február 54, március 48, április pedig – az előzetes adat szerint – mindössze 17 millió euró deficitet hozott. Piaci elemzők nagyobb, 70-80 milliós passzívummal számoltak áprilisra. Az áruforgalomban ezúttal mindössze 21 millió euró hiány keletkezett, ugyanakkor a kamat- és az osztalékkifizetések idei rekordot döntöttek, az áprilisi jövedelemkiáramlásokból ugyanis az adósságokra 132, a befektetésekre pedig 127 millió euró esik. Az osztalékkivonás dandárja majd csak a májusi, júniusi mérleget terheli meg. A tőzsdei cégek mindenesetre – a Napi Gazdaság felmérése szerint – profitjuk 27,5 százalékát fizették ki osztalékként, szemben a tavalyi 25,5 százalékkal, s e körben a 62,44 milliárd forintnyi osztalék háromnegyede, mintegy 185-190 millió euró külföldre vándorol. Eszerint nem várható ijesztő mértékű osztalékkivonás. Érdekesebb kérdés viszont az új árfolyamrendszer, az erősödő forint hatása. Vajon ez – a gyarapodó hazai kereslet mellett – milyen mértékben rontja a fizetési mérleget? A mérték mindaddig nem tekinthető nagynak, ameddig a piac is elfogadja a forintot olyan erősnek, amilyen.
- 20:56 A lemondott Starmer utódjelöltje diadalmenetben vonult be Londonba, de a brit kétpártrendszer válsága folytatódik
- 20:41 Magyar Péter: akár magáncégekhez is állami felügyelőt küldhetnek
- 19:00 Nyomozás indult a győri önkormányzati médiacég szerződései miatt
- 18:57 Magyar: akár kormánytag vagy Tisza Sziget-tag is lehet a következő köztársasági elnök
- 18:56 „A Sulyok Tamás-történetnek a mai nappal vége” – Galgóczi Eszter a Magyar Péter által bejelentett Tisztítótűz-műveletről
- 18:51 Foci-vb: Argentína-Ausztria 1-0 (élő)
- 18:26 Meghalt Nyakó Júlia
- 18:03 A játékosokat védi vagy a momentumot öli meg? – így hat a meccsekre a hidratációs szünet
- 18:02 Napirend után: Ki határozza meg az Orbán-korszak történelmi megítélését?
- 17:58 Kapitány István szerint 8–10 százalékkal erősebb lehetne a GDP
- 17:00 Az Egyesült Államok két hónapra felmenti Iránt az olajszankciók alól
- 16:50 Kánikula idején már nem elég lehűteni a lakást – az is számít, hogyan tesszük
- 16:37 Az Újpest leigazolta a válogatottnál elbúcsúztatott kapust
- 16:14 Novák Előd kifizetné a szivárványos zászlók Dunába dobása miatti bírságot
- 16:13 Pikó András szerint a filmesek pofátlanul olcsón használják a magyarországi forgatási helyszíneket
- 12:18 Biró Ferenc Pál elmagyarázta, miért került a NER 60 ezer milliárdba
- 09:11 Megvan, melyik a legolcsóbb és legdrágább bank
- 18:26 Meghalt Nyakó Júlia
- 11:21 A kisbenzinkutasok berágtak az új kormányra, bezárással fenyegetnek
- 12:17 Több vármegyére is riasztást adtak ki felhőszakadás és zivatar veszélye miatt
- 08:58 Gyurcsány Ferenc egy nógrádi kis faluban telepedik le
- 07:20 Sarolta hercegnővel pózol apák napi fotóján Vilmos herceg: követőik szerint olyanok, mint két tojás
- 10:52 Lófasz fog itt folyni, nem acél
- 08:32 Megható levelet hagyott az öltözőben az iráni labdarúgó-válogatott
- 15:38 Győzelemmel tért vissza, de egyből megbukott a doppingteszten a kétszer már eltiltott olimpiai bajnok
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
