a Pannon GSM, amikor a hálózatába vezetékes telefonról érkező hívások díjának nettó 3 forintos emelésével ünnepelte a május 1-jét#<#. A lépéssel - amelyet csak a Vodafone követett 1 forintos díjemeléssel - a Pannon lényegében felrúgta a kormánnyal január végén megkötött, átlagosan 6 százalékos távközlési díjemelést eredményező tarifaemelési egyezséget. Ezt a kormányzat nem vette jó néven és most mindhárom mobiltelefon-szolgáltatót megleckézteti. A dolog előzménye, hogy 1998 januárja óta a mobilcégek szabadon határozhatják meg díjaikat. Ezen belül – józan paraszti ésszel nehezen magyarázható logika alapján – azt is, mennyibe kerüljenek a vezetékes telefonokról a mobil hálózatokba irányuló hívások. A kormány nem szereti, ha a dolgok nem az elképzelései szerint alakulnak. Ezért most hamar megtalálta a „telhetetlen mobilosok” megbüntetésének módját: Rogán Antal, a Fidesz frissen megválasztott alelnöke a parlament előtt lévő Egységes Hírközlési Törvény (EHT) tervezetéhez benyújtott módosító indítványával megfricskázta a renitenskedő cégeket. (Köztük azt a Westelt is, amely pedig tartotta magát a megállapodásokhoz.) A javaslat lényege: a tervezetbe bekerült módosítás elfogadása után a mobiltelefon-szolgáltatók július 1-jétől elbúcsúzhatnak a vezetékes telefonról érkező hívások díjmegállapítási jogától. A kormány egyértelműen támogatja a javaslatot, s ezzel egy olyan ágazat mechanizmusaiba avatkozik be, amely éppen liberalizáció előtt áll. Sőt, azzal a jogszabállyal korlátozza a mobilszolgáltatókat, amely pontosan a szabad verseny keretfeltételeit lenne hivatott meghatározni. A mobilcégek értelemszerűen tiltakoznak, a Miniszterelnöki Hivatalban ezzel szemben úgy állítják be a dolgot, hogy a módosítás a 2002. januári piacnyitást szolgálja. Érvelésük szerint akkortól a vezetékes telefonszolgáltatók mondhatják majd meg, mennyit számláznak a telefon-előfizetőknek a mobiltelefon-hálózatokba irányuló hívásokért. Ráadásul a Rogán-javaslat azt is szabályozza, hogy ebből a díjból a mobilcégeket mennyi illeti majd meg (miként Dániában, Nagy Britanniában, Svédországban, Ausztriában és hamarosan Franciaországban is az árhatóság határozza meg ezt az összeget). A jövőre várható helyzet világos és egyértelmű, minden szolgáltató ura lesz saját tarifáinak. Üdvözlendő az is, hogy akkortól árhatóság védi mindkét szolgáltatói csoport – és persze a fogyasztók – érdekeit. Ami viszont csak a hatalom arroganciájaként fogható fel, hogy az év második felére – mintegy búcsúajándékként -, beavatkozik a már liberalizált piacba. Lett volna elegánsabb megoldás is a „telhetetlen mobilosok” megregulázására: a kormány fordulhatott volna a versenyhivatalhoz is.
- 21:46 Foci-vb: Ecuador-Németország / Curacao-Elefántcsontpart (élő)
- 21:33 Pásztó mellett fura módon eltűnt a medréből a Zagyvát tápláló patak vize
- 21:13 Legalább 2,5 millió dollárt ér a labda, amit Diego Maradona kézzel ütött az angolok kapujába
- 21:02 Élő polip kóstolgatás nélkül is izgalmas gasztronómiai kaland, de Szöulban nem éri meg vegának lenni
- 21:01 A nap legfontosabb hírei - 2026.06.25.
- 20:50 Meccs utáni ünneplő tömegbe hajtott egy autó Mexikóban
- 20:36 Közepesre csökkentették az ország a terrorfenyegetettségi szintjét
- 20:23 Tarr Zoltán bocsánatot kért
- 20:18 Barta Sylviának összejött, ami Sebestyén Balázsnak nem: egy közös fotó Arnold Schwarzenggerrel
- 19:58 Új DPK-kezdeményezés: Orbán-szignós Nemzeti Hitvallás otthoni használatra
- 19:53 Magyar Péter: Azonnali választ várunk az ügyészségtől, hogy meghallgatták-e gyanúsítottként Orbán Viktort és Hajdu Jánost
- 19:46 Két nyugdíjast is meggyilkolt egy nő, egyiküket elásta a hűtő alá, a másikat egy takaróba csavarta és betette a kamrába
- 19:41 Egymást verték az ecuadori drukkerek a sorsdöntő vb-meccs előtt
- 19:26 A 444 birtokába került egy ügyészségi dokumentum, amely szerint Orbán Viktornak büntetőjogi felelőssége lehet az aranykonvoj-ügyben
- 19:04 „Olyan volt a föld, mint a tenger hullámzása” – megszólalt a venezuelai földrengés egyik magyar túlélője
- 09:57 Magyar Péter egyetlen mondattal reagált Török Gábor kritikájára
- 11:55 Megszólalt letartóztatásáról a megbilincselt és vezetőszáron vitt Bús Balázs
- 09:26 Feljelenti Eperjes Károlyt és Csák Jánost a Kolibri Színház igazgatója
- 10:59 Navracsics Tibor nem érti a NER oligarcháit
- 15:05 Magyar Péter: Népszavazás lesz az új alkotmányról
- 13:14 Gyorsított eljárásban állítják bíróság elé a polgármestert, aki a sárgarépa kódjával lopott legót a Tescóból
- 12:20 Magyar Péter az Uzsoki Utcai Kórház tetejéről pár órát adott a főügyésznek, hogy számoljon be az aranykonvojügyről
- 17:14 Vádat emeltek Majka ellen az ittas vezetési ügyében – azt állította, hogy elhagyta a jogsiját
- 08:20 Media1: Pénteken végleg kimúlhat a Megafon
- 08:51 Török Gábor: Amire a Tisza-kétharmad készül, az még az előző másfél évtized alkotmányos barkácsolásai között is feltűnő
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
