Gazdaság

HERNÁDI ZSOLTTAL

Hónapok óta sokkolja a világgazdaságot a magas olajár. Véleménye szerint ezért ki hibáztatható: az OPEC, a szabályozó államok, netán a kőolaj-forgalmazó cégek?

– Nekem már csak elvből sem szabad a kőolaj-forgalmazó cégeket hibáztatnom… Kár volna azonban bármilyen gazdasági összefüggést keresni ott, ahol valójában politikai okok húzódnak meg. Mégpedig a közel-keleti országok belső problémái és persze konfliktusuk az Egyesült Államokkal. Nagyon nehéz megjósolni, hogy a kőolajpiacon mi fog történni, annyi azonban már látszik, hogy hosszan elhúzódó állapotról van szó.

– Pallag László kisgazda képviselő a mai napig nem tárta az Országgyűlés olajügyeket vizsgáló bizottsága elé bizonyítékait, amelyek azt volnának hivatva alátámasztani, hogy a magyar politikai és közélet számos szereplője érintett az olajszőkítésben. Ön szerint mennyire “szennyezett olajjal” a közélet?

– Hazudnék, ha azt mondanám, hogy nem hallottam az ismeretségi körömben – olykor egészen konkrét részletekbe menő – történeteket az olajszőkítésről. Miként éppen olyan nagy bajban volnék, mint Pallag képviselő úr, ha neveket említenék és bizonyítani szeretném igazamat. Maradnak azok a statisztikák, amelyeket a korrupció ellenes nemzetközi szervezetek állítanak össze. Viszonylag jó besorolásunk engem meglepetésként ért. Magam rosszabb helyre tettem volna Magyarországot.

– Majdnem pontosan két évvel az Aranykéz utcai robbantás után – s csupán két saroknyira onnan – ismét pokolgép robbant a pesti belvárosban. Újfent kitört a maffiaháború?

– Nem is olyan régen kérdeztem a feleségemtől, hogy észrevette-e: megszűntek azok folyamatos robbantgatások, lövöldözések, amelyek két-három évvel ezelőtt mindennaposak voltak. Úgy látszik, elkiabáltam, mert rögtön utána robbant a pokolgép a Galamb utcában. Ezt azonban nem nevezném háborúnak – inkább egyedi jelenségről van szó.

– Egy másik, az agrárbomba bármikor robbanhat. A bel- és az árvíz után most rendkívüli szárazság sújtja a magyar mezőgazdaságot.

– Március környékén volt alkalmam átröpülni az Alföld felett. Madártávlatból megdöbbentő látványt nyújtott Dél-Magyarország. Biztos, hogy nem lesz könnyű éve a mezőgazdaságnak. Őszre nyilvánvaló mennyiségi és minőségi gondok fognak jelentkezni. Hogy az intervenciós alapok mennyire tudják kezelni ezeket a problémákat, azt nem tudom megítélni. De hogy komoly nehézségek lesznek, attól nagyon tartok.

– Mi a véleménye arról, hogy a Gazdasági Versenyhivatal árkartellnek minősítette a gyógyszergyártók egységes, 8,5 százalékos áremelési javaslatát?

– Kevés az információm, hogy pontosan meg tudjam ítélni, kinek van az adott kérdésben igaza. Azt viszont tudom – mert a Takarékbank ellen is folyt versenyjogi eljárás, meg is büntettek bennünket -, hogy sajátos szempontjait a versenyhivatal korrekt módon próbálja érvényesíteni, s valljuk be, a fejlett piacgazdaságban ilyen kontrollra felettébb szükség van. Persze azt is megértem, ha a kormányzat az árak kordában tartását szeretné elérni, miután rosszul sikerült privatizációs szerződések miatt szorult helyzetbe került. Hinni kell azonban a versenyhiva- tal függetlenségében, s úgy gondolom, döntésüket nem politikai nyomásra hozták. Az nagyon rossz üzenet volna minden gazdálkodó szervezet számára, ha a kormány saját érdekei érvényesítésére használná fel a háttérintézményeket.

– Az Országgyűlés enyhén szigorította a magzatvédelmi törvényt, másrészről a megelőzésre helyezte a hangsúlyt. Egyetért Ön azzal, hogy ingyenesen lehessen fogamzásgátló szerekhez jutni?

– Az ember vergődik a válasszal. Mert az élet védelme és a tény, hogy nemzetünk fogyóban, arra utal: a szigorításnak helye van. Ugyanakkor még talán nem vagyok olyan öreg, hogy ne tudjam elképzelni, bármikor kerülhetünk olyan helyzetbe, amikor nem tudunk egy gyermeket vállalni. Vajon jó-e az, ha egy gyerek egy nem kívánt terhesség után jön a világra? Nehéz megítélni, hogy a szigorúbb szabályozás a megfelelő eszköz-e. Hiszek viszont abban, hogy az erkölcsi nevelés és az időben történő felvilágosítás hatékony lehet.

– Kinek drukkol a foci Eb-n?

– Én a latin-amerikai csapatoknak drukkolnék, ha nem csupán az öreg kontinens bajnokságáról volna szó. Drukkoltam egy kicsit a cseheknek – ők azonban sajnos kiestek. Ugyanerre a sorsra jutottak a spanyolok is, akiknek szintén szurkoltam valamelyest. Ennek ellenére szerintem nagyon jó ez az Eb, s sokat javult az európai futball színvonala.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik