Lassan végéhez közeledik a tavaszi árverési szezon. Az utolsó rendezvények egyikére lapunk megjelenésének napján, június 15-én a Blitz Galéria Kossuth Lajos utcai kiállítótermében kerül sor. Az Arte Galériával közös aukción grafikák kerülnek kalapács alá. A 169 tételes kollekcióban minden bizonnyal a szerényebb anyagiakkal rendelkező igényes gyűjtők is találnak kedvükre valót. A kikiáltási árak többsége 10 ezer forint alatt van, ami persze nem zárja ki, hogy a leütési árak az előbbieknek akár tízszeresét, sőt százszorosát is elérhetik. A legmagasabbról, 150 ezer forintról, egy Kádár Béla műért indulhat a licit; a Híd alatt című képet 1917-ben alkotta a művész.
A Blitz Galéria egyébként a tavaszi sorozat végére időzítette a nagy képaukcióját is. A június 5-i rendezvényre új helyszínen, a Pesti Vigadóban került sor. Mérsékelt létszámú közönség előtt, rendkívül gyorsan, mindössze egy óra alatt zajlott le az aukció, a vásárlók csak kevés festmény esetében emelték magasra a licitet. Többnyire alapáron, vagy pár lépéssel a fölött keltek el a művek. Ez azonban koránt sem az érdeklődés hiányának tudható be, inkább annak, hogy Kováts Lajos, a galéria vezetője a tőle megszokott bátorsággal nem “árazott alá”, hanem az általa becsült, és a jelek szerint a vevők számára is elfogadható értéken kínálta fel portékáit. Így történhetett, hogy Vajda Lajos montázs csendéletét a 2,6 millió forintos kikiáltási áron ütötték le, akárcsak Czóbel Béla ritmikus színfoltok alkotta szobabelsőt ábrázoló képét. Gróf Batthyány Gyula XVII. századi nászéj jelenetéért 2 milliónál, illetve Rippl-Rónai József Etetés című képéért 2,5 milliónál indult a licit, s ott meg is állt.
Az előzetes várakozásnak megfelelően jól mentek Mattis Teutsch János művei, amelyek közül az akvarell tájkép 1,3 milliós indulással 1,7 millió forinttal zárt, a két olajfestménynél pedig 7,5, illetve 10 millió forintnál koppant a kalapács. Úgy tűnik, Vaszary képeit is végképp sikerült elfogadtatni a gyűjtő közönséggel; Fiatal lány című alkotása 6 millió forintért talált vevőt.
Az árverés rekordját “természetesen” ismét egy Tihanyi-kép produkálta: az 1927-re datált csendéletéért 24 millió forintig alkudoztak, bár az eleve 16 millió forintos indítással Kováts Lajos sok fölösleges izgalmat spórolt meg. –