Gazdaság

BRASSAI RETROSPEKTÍV – Párizs szeme

A harmincas évek Párizsának megörökítője, Brassaď fotóiból nyílt retrospektív kiállítás április 19-én a Centre Pompidouban. A 16 éve Párizsban elhunyt világhírű fotóművésznek ez az első, úgyszólván egész életművét bemutató kiállítása abban a városban, ahol 1924-től kezdve élt és alkotott. A párizsi kultúra modern fellegváraként számon tartott intézményben június 26-ig 530 műve, köztük 450 fotó látható. A Harper’s Bazaar magazinban megjelent felvételei, illetve a művészbarátairól – például Matisse-ról, Picassóról, Henry Millerről – készült portréi mellett a tárlat gerincét Brassaď párizsi fotói alkotják.

Az 1899-ben az erdélyi Brassóban Halász Gyula néven született Brassaď – aki művésznevével szülővárosáról emlékezett meg – szegény emigránsként érkezett Párizsba. A barátjától, André Kertésztől kölcsön kapott fényképezőgéppel kezdte járni a várost, hogy megörökítse annak éjszakai életét, amely olyannyira elkápráztatta. Benézett a szalonokba, a bárokba, a bordélyokba és a bűnözőktől hemzsegő lebujokba, rótta az utcákat, és közben rendíthetetlenül fényképezett. Az 1933-ban könyvben (Paris de Nuit) is megjelent fotói új dimenziót nyitottak a dokumentumfényképezésben; Henry Miller drámaíró “Párizs szemének” keresztelte el Brassaďt.

A szobrászként, grafikusként, íróként is alkotó Brassaďról a párizsi Musée Picasso is megemlékezik, az ottani kiállítás címe: Brassaď-Picasso – beszélgetések a fénnyel. –

Ajánlott videó

Olvasói sztorik