Gazdaság

BORSODCHEM – Akvizíció Csehországban

Miközben a múlt hét tőzsdei szenzációja a Mol-Slovnaft-ügylet volt – igaz, anélkül, hogy ez az integrált olajipari multi részvényárfolyamán észrevehető lett volna -, egy másik A kategóriás tőzsdei vegyipari cég, a BorsodChem is akvizíciót hajtott végre a régióban. A kazincbarcikai cég egyik beszállítója, a Moravske Chemike Zavode (MCHZ) csehországi anilingyártó részvényeinek 97 százalékát vásárolta meg.

Az ostravai gyár által előállított anilin a BorsodChem egyik fontos termékének, a bútorok, autóalkatrészek és hűtők szigeteléséhez használt MDI-nek az alapanyaga. Az MDI kereslete és áralakulása – szemben a BorsodChem jelenlegi fő termékével, a PVC-vel – nem ciklikus jellegű, így e készítmény termékportfólión belüli súlyának növelése a cég egyik fő stratégiai célja. A 110 ezer tonnás kapacitású anilingyár megszerzésével létrejött vertikális integráció több szempontból is szükségszerűnek látszott. Szinte az összes európai MDI-gyártó rendelkezik ugyanis saját anilingyárral, emellett az ostravai üzemet eredetileg is a kazincbarcikai igények kielégítésére hozták létre, termelésének 40 százalékát eddig is a BorsodChem vásárolta meg. Ráadásul Kazincbarcikán a jelenlegi 60 ezer tonnás MDI-kapacitást 3-5 éven belül 120 ezer tonnára kívánják növelni, így az MCHZ teljes kapacitását le tudják majd kötni.

Az elemzők által 55-60 millió dollár értékűre becsült akvizíciót a tavalyinál várhatóan kedvezőbben alakuló cash flowból, illetve a fejlesztésekre rendelkezésre álló 100 millió dolláros hitelkeretből finanszírozák. A fenti hitelkeret fedezetül szolgál egy másik, az MDI-hez hasonló, és ugyancsak nem ciklikus jellegű termék, a TDI gyártásának beindításához. A társaság 2000-re várt 14 milliárd forint feletti adózott eredménye már tartalmazza a vásárlás hatásait. A cégnek a fenti eredménnyel és 10,5 ezer forint körüli részvényárral számított 8,5-ös P/E-értéke (árfolyam/egy részvényre jutó eredmény) Réthy Róbert, a Procent elemzője szerint reálisnak tekinthető. –

Ajánlott videó

Olvasói sztorik