Gazdaság

IMF-VEZÉRCSERE – Presztízscsata

Az Európai Unió pénzügyminiszterei hétfői ülésükön egyhangúlag támogatták Caio Koch-Weser német pénzügyminiszter-helyettes jelölését a Nemzetközi Valutaalap (IMF) megüresedett vezérigazgatói posztjára. Koch-Weser kinevezése azonban korántsem vehető bizonyosra. Joe Lockhart, a Fehér Ház szóvivője ismét lehűtötte az egyöntetűséggel kapcsolatos reményeket, bejelentve: Bill Clinton amerikai elnök már szombaton telefonon közölte Gerhard Schröder német kancellárral, hogy az Egyesült Államok nem tartja alkalmasnak Koch-Wesert a posztra. Lockhart szerint Amerikának az az álláspontja, hogy a valutaalap első emberévé olyasvalakit kell kiválasztani, aki “szerte a világban” széles körű támogatást élvez, márpedig a német jelölt e követelménynek – ismertette a szóvivő az elnök véleményét – nem tesz eleget. Lockhart azonban sietett hozzátenni, hogy az Egyesült Államok Európával együtt szeretné megtalálni a “kellően erős” jelöltet.

Az IMF megüresedett vezérigazgatói székéért folyó verseny egyébként akkor vált nyitottá, amikor az elmúlt héten – az eddig íratlan szabályként betartott hagyománnyal szemben, miszerint a tisztséget egy európai szakember tölti be – a pénzintézet igazgatótanácsa két nem európai személyt jelölt a posztra. Az egyik Stanley Fischer, az IMF vezérigazgató-helyettese, aki Michel Camdessus februári távozása óta ügyvezetői minőségben látja el az irányítói feladatokat, a másik Szakakibara Ejszuke, volt japán pénzügyminiszter-helyettes.

A világszerte csak Mr. Jenként emlegetett Szakakibarának általános vélemény szerint gyakorlatilag nincs esélye. Fischer azonban, aki a fejlődő országok favoritja, komoly vetélytársa lehet Koch-Wesernek, aki a múlt évig a Világbanknál dolgozott különböző beosztásokban. Tavaly ősszel, amikor Camdessus bejelentette távozási szándékát, Berlin rögtön az ő kinevezését kezdte szorgalmazni.

Az európai országok a szavazati jogok 35 százalékával rendelkeznek az IMF-en belül, a fejlődők mintegy 30 százalékkal, így a döntés a legnagyobb részvényesen, a 18 százalékos szavazati jogú Egyesült Államokon múlhat. –

Ajánlott videó

Olvasói sztorik