Gazdaság

DAEWOO-KÁLVÁRIA – Irány a bíróság?

Egyre nagyobb a valószínűsége annak, hogy a külföldi hitelezők az eredetileg tervbe vett tárgyalásos megegyezés helyett bírósági úton kívánják majd rendezni ügyüket a fizetésképtelenné vált dél-koreai Daewoo Grouppal. A több mint kétszáz pénzintézetet tömörítő csoport elutasította a konglomerátum belföldi hitelezői által kidolgozott és az illetékes állami szervek által is támogatott javaslatot, amelynek értelmében egy külön e célra felálló dél-koreai társaság a névértékhez képest 18 és 65 százalék közti arányban megvásárolná a külföldi követeléseket, majd továbbadná azokat a rossz hitelek kezelésével foglalkozó Korea Asset Management állami intézménynek.

A második legnagyobb dél-koreai vállalatbirodalomnak számító Daewoo Group teljes adóssága 75 milliárd dollár, 21,5 milliárddal több, mint a csoport vagyona. Az összegen belül 7 milliárd dollár a külföldi követelés, ez utóbbi pedig 5,1 milliárd dollárnyi – javarészt nem garantált – hitelből és nem egészen 2 milliárd dollárnyi kötvényből tevődik össze. A belföldi hitelezők még novemberben elfogadtak egy olyan tervet, amelynek részeként lemondanának követeléseik átlag egynegyedéről – a konglomerátum egyes tagjai esetében az arány itt is eltérő -, míg a további összegekhez az egyes részlegek értékesítése nyomán jutnának hozzá.

A program megvalósításához a külföldi hitelezők beleegyezése is szükséges volna. Az utóbbiak nevében tárgyaló bizottság szerint azonban teljesen homályos, milyen számítások alapján készült a 18 és 65 százalék közti kivásárlásokról szóló javaslat. Az elutasító magatartásában közrejátszik az a most napvilágot látott tény, hogy a Daewoo Group zászlóshajójának számító, kereskedelmi és építőipari tevékenységgel foglalkozó Daewoo Corp. az utóbbi 18 évben egy eddig rejtett bankszámlán keresztül 7,5 milliárd dollárt utalt át a csoport különböző, elvben önállóan működő külföldi leányvállalatainak. –

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik