Nyereséges évet zártak tavaly a Bayernwerk magyarországi vállalatai, amelyek irányítását a holdingtársasági feladatkört ellátó Bayernwerk Hungária (BwH) Rt. veszi át. A BwH igazgatóságának elnöke, Konrád Kreuzer tájékoztatása szerint az itteni érdekeltségek tavaly 12,24 milliárd forint adózás előtti és 10,49 milliárd forint adózott eredményt értek el. A négy cég – három regionális áramszolgáltató (Dédász, Édász Titász), valamint a Közép-dunántúli Gázszolgáltató Rt. (Kögáz) – a magyarországi villamosenergia- és gázpiac több mint 40 százalékát birtokolja. Tavaly együttesen 186,3 milliárd forint nettó árbevételt értek el az 1997. évi 156 milliárd forintos megfelelő mutató után. A múlt évi árbevételből 167,51 milliárd forint a 13,62 gigawattórányi eladott villamos energiából, illetve 19,83 milliárd forint a 746 millió köbméternyi gáz értékesítéséből származott.
A társaságok közül egyedül az Édász érte el tavalyi 8,87 milliárd forintos adózás előtti eredményével az energiaipar privatizációjakor megígért 8 százalékos tőkearányos nyereséget. A Kögáz tavaly 223 millió forint adózás előtti profitot mutatott ki, miközben a cégnél a 8 százalékos tőkearányos nyereség 1,08 milliárd forint lenne, a Titásznál a megfelelő számok: 1,56 milliárd, illetve 3,11 milliárd forint, a Dédásznál pedig 1,97 milliárd, illetve 2,94 milliárd forint.
Két társaság, a Dédász és az Édász fizetett osztalékot a múlt évi profitból: a Dédász osztalékalapja 1,64 milliárd forint, az Édászé 6,29 milliárd forint volt. A Dédászban 59,71 százaléknyi, az Édászban 27,4 százaléknyi részvénypakettje van a Bayernwerk társaságnak. A Titászban (az Isar-Amperwerke AG közvetítésével) 74,99 százalékban, a pedig 29,74 százalékban tulajdonos a Bayernwerk.
A csoport Magyarországon fekteti be az osztalékot, elsősorban a debreceni erőműprojekt folytatására – jelentette be Konrad Kreuzer, hozzátéve, hogy reményei szerint talán az idén nyáron megkezdődhet a gázerőmű építése. Ez lesz a Bayernwerk első olyan magyarországi erőműve, amely az áramot nem a Magyar Villamos Művek Rt.-nek szállítja, hanem közvetlenül a felhasználóknak. Az idén a Bayernwerk magyarországi cégei összességében közel 30 milliárd forintot fordítanak beruházásokra, szemben a múlt évi 21,5 milliárd forinttal. Kreuzer megjegyezte, hogy a BwH-érdekeltségeknél a villa-mosenergia- és a gázlopás mintegy 6 milliárd forint veszteséget okozott tavaly. –