A francia Sanofi vállalat a világ egyik legnagyobb gyógyszeripari vállalata, amely 83 ezer munkavállalójával, 70 országban nyújt terápiás megoldásokat az immunológia, a ritka betegségek, a vakcinák, a diabétesz, az onkológia, valamint a szív- és érrendszeri betegségek területén. A vállalat nagy sikernek örvendő, eredetileg a 2024-es párizsi olimpián bemutatkozó A jövő tudománya – Sanofi Science Lab kiállítása április 15. és 17. között pedig Közép-Európában egyedül Budapestre látogatott el, aminek keretében interaktív eszközökkel mutatták be a gyógyszerkutatás, azon belül is az immunológia terén elért eredményeiket és terveiket:
A kiállításon többek közt valós példákon keresztül, például egy erre a célra kialakított szobában mutatták be, milyen mindennapi akadályokkal néznek szembe a krónikus betegségekben, pl atópiás dermatitiszben és szklerózis multiplexben szenvedő betegek. Az érdeklődők emellett a kutatók életébe is betekintést nyerhetnek egy a molekulák kialakítását szemléltető játékon keresztül, valamint a kiterjesztett valóság (AR) technológiát is felhasználják: egy Apple Vision Pro eszköz révén ugyanis benézhetünk az emberi test rejtélyeibe, így a sejtek, az azokat megtámadó kórokozók és a gyógyító molekulák működésébe is.

Nem csupán a tüneti kezelés a cél
Amint egy betegség megjelenik a szervezetünkben, gyorsan kialakul az immunválasz, és szinte egyik reakcióból jön a másik. Míg sok gyógyszer csak a tüneteket tudja enyhíteni, addig a Sanofi a folyamatba magába akar beavatkozni, így akár az egymással összefüggő betegségek kezelésére is képesek az új innovációk „Mesterkulcsot keresünk egy ház összes ajtójához, és nem mindenhez ajtóhoz külön kulcsot” – szemléltette céljukat Deszk Anikó, a Sanofi Aventis Zrt. vezérigazgatója. A cég szakértői egyúttal jelezték: már most is van olyan molekulájuk, amely egyaránt képes az atópiás dermatitisz gyulladásos bőrbetegség, a krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) és az orrpolip kezelésére.
A folyamatos gyógyszeripari kutatás-fejlesztésben ma már a mesterséges intelligencia (MI) is hatalmas segítséget jelenthet, hiszen az MI jelentősen felgyorsíthatja azt az időtartamot, ameddig az alapkutatástól képesek eljutni a kész termékekig. Ennek oka, hogy a technológia szinte az összes területen bevethető: a gyártás optimalizálásán túl ugyanis például a molekulakutatásban is segítő kezet nyújthat a kutatóknak, és akár olyan génegyüttállásokra is felfigyelhet bizonyos betegségeknél, amelyeket elsőre nem feltétlen vennének észre a kutatók.
Mint azt Prof. Dr. Horváth Ildikó, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Tüdőgyógyászati Klinikájának vezetője elmondta, a betegeket segítő orvosok, a gyógyító háttér és a klinikai kutatók szoros együttműködése a gyógyszergyártókkal teszi lehetővé, hogy valódi megoldások születhessenek. „A kölcsönös partnerség és tudás megosztás a legerősebb kapocs, amit a betegek életminőségének javítására fordíthatunk.”

Magyarországnak és a Sanofi magyarországi szakembereinek pedig komoly szerepük lehet az elkövetkezendő esztendők fontos orvostudományi innovációiban.
Az egészségügyi innovációnak pedig a hazai polgárok is haszonélvezői, ugyanis az állami intézmények is részt vesznek a készítmények klinikai vizsgálataiban, és ezzel az elmúlt 5 évben több mint 1000 magyar beteg jutott plusz költség nélkül fejlett terápiákhoz.