A második világháborút követő évtizedekben súlyos lakáshiány jellemezte a magyar nagyvárosokat, gyorsan és olcsón kellett sok lakást építeni, amire a paneltechnológia volt a válasz. Az akkori építészeknek azonban szigorú előírásokhoz és gyors határidőkhöz kellett tartaniuk magukat. Az 1970-es és 1980-as években azt állították, hogy ezek a szerkezetek az alkalmazott anyagoknak és megoldásoknak köszönhetően legfeljebb 70 évig bírják – írja az nlc.
Magyarországon 1959-ben épült fel az első, kísérleti jellegű panelház Dunaújvárosban, majd a hatvanas évektől a nyolcvanas évekig több tízezer házgyári lakást adtak át. Bár a panelépületek közül sok van közel az eredeti élettartamának lejáratához, a szakértők szerint nincs ok az aggodalomra.
A szakértők szerint a kommunista időszak tervezői alábecsülték a munkájukat. Elmondásuk szerint ezek a szerkezetek 100 és 120 év közötti élettartamúak lehetnek. Megfelelő karbantartás és felújítások révén ezek az épületek még évtizedekig biztonságosan szolgálhatják lakóikat, akár 2060-ig, sőt 2080-ig is állhatnak.