A napokban derült ki, hogy újra látogatható a budavári Mária Magdolna Torony, ezért el is látogattunk, hogy megnézzük, mit lát az, aki fellépcsőzik benne.
Az “átadást” hosszas előkészítő munka és jelentős építészeti, illetve műszaki felújítást előzte meg.

A közel 600 éves műemlék Buda egyetlen, eredeti állapotban megmaradt, gótikus stílusban emelt középülete.

Az épület előtti romkertben a Koronázási Palást bronzból készült másolata látható, amely Rieger Tibor szobrászművész munkája.

A Budatower közleménye szerint az alkotás különlegessége, hogy „nem pusztán lemásolja, hanem értelmezi és térben megjeleníti az eredetileg sík ábrázolásokat, személyiséget, arcot ad a gazdagon díszített nemzeti ereklye valamennyi szereplőjének.”

Az épület első emeleti ablakában 24 tagú harangjáték működik, amelynek legkisebb tagja 8, a legnagyobb csaknem 35 kg tömegű.

A bronzból öntött harangokat elektromágneses ütőszerkezet szólaltatja meg, amelyet számítógép által vezérelt, egyedi elektronika irányít. A harangjátékot vezérlő berendezés a torony első emeletén a látogatók számára is megtekinthető.

Az évszázadok során többször megsérült, de a történelem viharai ellenére ma is áll, legfelső szintjéről pazar kilátást kínálva az idelátogatóknak.

A hosszabb távú tervek szerint a toronyban jövőre kulturális-turisztikai központ kialakítása kezdődik, amely egyaránt szolgálja a templom történetének és szellemi örökségének bemutatását, valamint a Várnegyed e szegletének népszerűsítését, vonzerejének növelését is.





