Élet-Stílus

Bécs a világ második legélhetőbb városa, Budapest a 36.

Az élen nincs változás, Melbourne maradt a világ legélhetőbb helye.

Az ausztrál város sorozatban hetedszer végzett az Economist Intelligence Unit (EIU) listájának élén, megelőzte Vancouvert, amely eddig hatszor szerepelt a rangsor élén.

Melbourne minden lakója rendkívül büszke lehet ma

– mondta a rekordra utalva Robert Doyle polgármester, aki szerint a siker még vonzóbbá teszi a várost, különösen a külföldi diákok számára. A második helyre, hajszálnyival lemaradva, Bécs került, az osztrák fővárost pedig három kanadai város követi: Vancouver, Toronto és Calgary.

Az ausztrál városok közül Adelaide és Perth is bekerült az első tízbe. Előbbi holtversenyben az ötödik, utóbbi a hetedik helyen. Nyolcadik az új-zélandi Auckland, a kilencedik pedig a finn főváros, Helsinki. A tizedik helyet Hamburg érdemelte ki a világ egyik legnagyobb nem befektetési banki jellegű elemző és előrejelző intézetének szakértőitől.

A 140 várost vizsgáló tanulmányhoz mellékelt lista végén továbbra is Damaszkusz áll, amely a polgárháború 2011-es kitörése előtt jóval előkelőbb helyen szerepelt a rangsorban. A szíriai főváros előtt a nigériai Lagos, Líbia fővárosa, Tripoli; Banglades fővárosa, Dakka, valamint Pápua Új-Guinea fővárosa, Port Moresby szerepel az utolsó helyeken.

Budapest idén a harminchatodik lett és nagyot lépett előre, mert az utóbbi években rendre az 50. hely körül szerepelt. A magyar főváros mellett javult Amszterdam, Reykjavík, Szingapúr és Montevideo besorolása is.

Az EIU a stabilitás, az egészségügyi ellátás, az oktatás, a kultúra, környezet és az infrastruktúra szempontjából pontozza a városokat, majd az értékeléseket foglalja különböző súlyozásokkal egy (nullától százig terjedő) átfogó minőségi indexbe. A zéró osztályzat “elviselhetetlen”, a 100-as “ideális” életkörülményeket jelöl.

A sereghajtó Damaszkusznak 30,2 pontja lett, Melbourne 97,5 pontot szerzett. Száz-száz pontot kapott az egészségügyi ellátásra, az oktatásra és az infrastruktúrára, 95,1-et a kultúrára és a környezetre, 95-öt a stabilitásra.

Utóbbi kategóriában biztonsági kockázatokat is figyelembe vesznek, Sydney például ezek alapján került ki az első tízből és végzett a 11. helyen, noha tavaly még a hetedik volt. Ugyanilyen okokból romlott Manchester és Stockholm besorolása.

A brit városban májusban öngyilkos merénylő hajtott végre pokolgépes robbantást Ariana Grande koncertjének helyszínén, 22 embert ölve meg, a svéd fővárosban pedig áprilisban követtek el merényletet. Az Economist Intelligence Unit 15. alkalommal tette közzé listáját. (mti)

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik