Élet-Stílus

Vége a reggeli kávék korszakának

kave(1)(960x640).jpg (kávé)
kave(1)(960x640).jpg (kávé)

Ha azt akarjuk, hogy hasson, jobb ha délelőtt kávézunk inkább.

Lehet, hogy sokaknak jó ötletnek tűnik egy jó erős kávéval indítani a reggelt, de a legújabb kutatások szerint jobban teszik, ha várnak vele egy kicsit. A szakértők szerint ugyanis a napi koffeinadag bevitelére a leginkább ideális időszak a délelőtt 9.30 és 11.30 közti intervallum. Ez a koffeinnel interakcióba lépő kortizol nevű hormonnak köszönhető, ami a szervezetünk belső óráját irányítja, és segíti a figyelem és az éberség fenntartását. A kortizolszint ébredés után általában magas, és magas is marad legalább reggel 8-9-ig.

Steven Miller, a Fegyveres Erők Orvostudományi Egyetemének munkatársa szerint épp ezért jobb, ha az első kávénkat az után isszuk meg, hogy a kortizolszintünk elérte reggeli csúcspontját. “Ha az emberek magas hormonszint mellett kávéznak, idővel koffeintolerancia alakulhat ki náluk, aminek köszönhetően reggelente egy pluszkávéra lesz szükségük ahhoz, hogy elérjék a korábbi hatást.”

“A kortizoltermelés szoros összefüggésben van az éberséggel, és a szervezet 24 órás kortizolszintje valamikor reggel 8 és 9 között éri el a csúcspontját. A farmakológia egyik alapvető előírása, hogy csak akkor használunk egy adott szert, amikor arra szükség van. Másképp a páciens idővel immunis lesz az azonos dózisban beadott szerre. Más szóval, a reggeli kávé sokkal kevésbé hatásos, mint a délelőtti, és idővel csak egyre nagyobb koffeinadaggal tudjuk elérni majd ugyanazt a hatást, mint korábban.” – fogalmazott a szakember.

Szeretne még többet megtudni? Kattintson a folytatáshoz a Házipatika oldalára!

Ajánlott videó

Olvasói sztorik