Élet-Stílus

Nem kell kétségbeesni a „lyukas szív” miatt

Bár elsőre ijesztően hangzik, a betegség az esetek egy részében ártalmatlan és önmagától gyógyul.

Ha azt halljuk, hogy egy gyermek lyukas szívvel születik, akkor azonnal számtalan kérdés merül fel bennünk. Így például, hogy miért születnek lyukas szívvel? Melyek azok a tünetek amelyekre oda kell figyelni, és mi a teendő ilyenkor? A  K&H Gyógyvarázs Programnál is fontosnak vélték ezeket a kérdéseket, így 2012-ben a gyermekkardiológia területét emelték a fókuszba.

Makovi Helga, a győri Petz Aladár Megyei Oktató Kórház gyermekkardiológus szakorvosa elmondta, hogy az emberi szív egy olyan összetett szerkezet, ami megállás nélkül dolgozik értünk. Csakhogy minél bonyolultabb egy rendszer, annál nagyobb esély van arra, hogy elromoljon, és így van ez a szív esetében is.

Miért alakul ki a „lyukas szív”?

A fejlődési rendellenesség kialakulásának okai között előfordulhat, hogy a várandósság első 2-3 hónapjában az édesanya vírusbetegséggel, röntgensugárral vagy valamilyen méreggel kerül kapcsolatba, de közrejátszhatnak örökletes hatások is. Legtöbbször ennek ellenére nem ismerjük a konkrét okot.

Szerencsére a legtöbb esetben időben felfedezik a bajt, és a rendellenességgel született baba azonnal korszerű kardiológiai ellátást kaphat.

Mi az a „lyukas szív”?

A rendellenességnek két fő csoportja van: a pitvari és a kamrai sövényhiány. A szív négy pitvarból és két kamrából áll, melyeket falak választanak el egymástól, amiket sövényeknek szokás nevezni. Ha ezeken a falakon folytonossági hiány keletkezik, akkor beszélünk pitvari vagy kamrai sövényhiányról.

Mely tünetekre érdemes odafigyelnünk?

A pitvari sövényhiány enyhe esetében a gyermek tünetmentes. Nagyobb lyuk esetén azonban olyan mennyiségű vér juthat a tüdőbe, mely fokozott terhelést okoz: a gyerek légzése szaporábbá válik, fáradékony lesz, csecsemőkorban táplálási nehezítettség jelentkezik, a súlyfejlődés megáll. Az ilyen fejlődési rendellenesség a veleszületett szívhibák 5-10 százalékában fordul elő.

A kamrai sövényhiány a leggyakrabban – az összes szívfejlődési rendellenesség között 20-40 százalékban előforduló veleszületett szívhiba. Hamar felismerik, mert a gyermekgyógyászok számára jellegzetes szívzörejjel jár.

A K&H gyógyvarázs, a K&H Csoport társadalmi felelősségvállalási programja 2004 óta nyújt támogatást gyermek-egészségügyi intézményeknek eszközparkjuk bővítéséhez. Minden évben kijelöl fókuszterületeket, amelyek a pályázat során kiemelt, de nem kizárólagos figyelmet kapnak. 2012-ben a két fókuszterület a gyermek-kardiológia és a fogyatékos gyermekek fejlődését segítő intézmények tevékenysége volt.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik