Vettel tönkreverte a mezőnyt az időmérőn

Sebastian Vettel és a Red Bull a melbourne-i szezonnyitón ott folytatta, ahol tavaly abbahagyta: a csúcson.

Vettel megalázó fölénnyel szerezte meg az Ausztrál GP kvalifikációján a pole pozíciót, ezzel Melbourne-ben a második, pályafutása során a 16. edzéselsőségét zsebelte be.

A melbourne-i időmérő száraz, de borús és egyre hűvösebb körülmények között zajlott. Az első szakaszban búcsúzott a két rettentően lassú, a 107 százaléktól is messze elmaradó két Hispania, valamint a két Virgin és a két Lotus, valamint komoly meglepetést okozva Nick Heidfeld a Renault-val, miközben csapattársa, Vitalij Petrov az első szakasz harmadik legjobb idejével zárt. Hajszál híján a hétvégén korábban sem villogó Felipe Massa lett a kieső, de a Ferrari brazil pilótája az utolsó pillanatban csak továbbjutott.

A második szakasz elején a williamses Rubens Barrichello „biztosította be” a 17. rajtkockát, amikor a hideg gumikon a fű szélén megcsúszva a kavicságyban kötött ki. Búcsúzott mindkét Force India is, Adrian Sutil kis híján óriási balesettel: a német a célegyenes-ráfordítóban valószínűleg túl korán nyitotta a hátsó szárnyat, a leszorítóerő nélküli hátsó rész kitört, az autó az egyenesben forgott meg. Szintén kiszállt a sauberes Sergio Perez, Pastor Maldonado a másik Williamsszel, a Toro Rossó-s Jaime Aguersuari és csak 89 ezreddel, de Michael Schumacher is lemaradt a továbbjutást jelentő 10. helyről.

A címvédőnek nem volt ellenfele (MTI/EPA)

Vettel a második etapban már megvillantotta a Red Bull erejét, utolsó szabadedzéses idején is fél másodperccet javítva nyerte a szakaszt, de a „Q3-ban” rögtön első gyors körén – pedig hibázott is egy kicsit – újabb fél másodpercet borotvált le belőle. Ijesztő lehet az ellenfelek számára, hogy a két Red Bull KERS nélkül teljesítette legjobb köreit.

Mark Webber amúgy jócskán elmaradt csapattársától, az ausztrált a végén még a csapatfőnök szerint KERS-hibával küszködő Lewis Hamilton is megelőzte, azaz vasárnap ő állhat az első sorban a címvédő mellett. A második sor szintén Red Bull-McLaren felállású lesz, hiszen Webber és Jenson Button végzett a 3-4. idővel. A vb-címről tavaly utolsó futamon lemaradt Fernando Alonso csak az ötödik helyről rajtolhat vasárnap.