Magyarország-Dánia percről percre

Palkovics gyönyörű szólógólja után a második harmadban kettős emberelőnyből egyenlítettek a dánok, majd a vezetést is megszerezték egy szerencsés találattal. Kövesse élőben a FigyelőNeten a mérkőzést!

Világbajnokság, a kiesés ellen, 2. forduló:
Magyarország-Dánia 1-5 (1-0, 0-2, 0-3)
Gól: Palkovics (16.), illetve Staal (28.), Christensen (38.), Green (48.), Madsen (52.), Hardt (56.)
Zürich, Vezeti: Kadirov (orosz), Zalaski (kanadai)

60. perc: Vége a meccsnek. “Szép volt fiúk” zúg a lelátóról, Cortina megtapsolja csapatát.

59. perc: Vas Márton dulakodott egy sort.

Fantasztikus a magyar közönség. A dánok már nem pörögnek annyira. Közben az osztrákok legyőzték a németeket.

56. perc: Hardté az ötödik. Visszatett korong a kapu mögül, össze-vissza pattogott, majd a hálóban kötött ki. (1-5)

54. perc: Két másodperce a jégen, és máris védett Hetényi. Közben kiszórták Ennafatit.

Kovács Csaba lövését fogja Galbraith (MTI/EPA)

54. perc: Le kell mennie Szupernek, Hetényi a kapuban.

Nagyon nyomnak a dánok, a magyarok teljesen elkészültek az erejükkel. Szuper úgy tűnik megsérült.

52. perc: A pontszerzés is elúszott. Teljesen egyedül maradt Madsen kapott remek passzt, és Szuper lába között belőtte a negyediket. (1-4)

50. perc: Azonos létszámban a két csapat, de továbbra is a dánok támadnak.

49. perc: Hatalmas Szuper-védés, nagyon lassan vánszorognak a kiállítás másodpercei. Svasznek osztott ki egy pofont a kapu előtt.

48. perc: Két perc letelt, de sajnos eldőlt. Morten Green lőtt a kék vonalról, egy magyar korcsolyáról pattant be. Maradunk emberhátrányban. (1-3)

47. perc: Hamar felálltak a dánok, és folyamatosan tüzelnek.

46. perc: Vas János ütközte le kőkeményen Christensent, könyökkel ment fejre. Végleges kiállítás, öt percig hátrányban. Vas nem játszhat a németek ellen. Nagyon nehéz lesz…

45. perc: Az elmúlt két percben a dánoknál van a korong. A magyar szurkolótábor folyamatosan lelkesíti a csapatot.

Még ha sikerülne fordítani, és nyerni a rendes játékidőben a meccset, akkor sincs nyert ügyünk, mert a németek továbbra is vesztésre állnak. Ők a jövő évi torna rendezőjeként nem eshetnek ki.

43. perc: Vas János tüzelt, majd Palkovics emelte kapura a korongot.

42. perc: Kóger jól eltalált lövését védte Galbraith. A lelátóról zúg a “Harcoljatok”.

41. perc: Elkezdődött az utolsó harmad.

A második harmadban fölénybe került a dán csapat, és kettős emberelőnyben bepréselt egy gólt a szenzációsan védő Szupernek. A magyarok többnyire csak védekeznek, de a kontrákban benne volt a gól. Az utolsó pillanatokban a dánok egy szerencsés góllal vezetnek. Kapura lövések: 32-14 a dánoknak.

40. perc: Vége a második 20 percnek.

39. perc: Szép magyar akció, de gól nincs.

38. perc: Vezet Dánia. Szupert felborították, ráléptek korcsolyával a kezére, majd Christensen bekotort egy kicsorgó korongot a védők között. Hogy a bírók mit néztek, az jó kérdés. (1-2)

Az osztrák-német meccsen vége a második harmadnak. Továbbra is 1-0 a sógoroknak, ami nekünk nem jó.

Morten Green (b) és Vas Márton birkózik (MTI/EPA)

37. perc: Szuper újra és újra. Kiegészültünk.

36. perc: Gyönyörű dán figura, Szuper védett. Nagyon nehéz pillanatok. Óriási kavarodás, kisebb bunyó, szerencsére Szupernél a korong.

35. perc: Sille-büntetés akasztásért.

34. perc: Kiegészültek, és megint a magyar kapu előtt a korong.

33. perc: Gyönyörűen kijátszott magyar lehetőség, Palkovics lövését Galbraith védte.

33. perc: Felálltunk, Ladányi kétszer, majd Vas Márton próbálkozott. Nincs gól.

32. perc: Felborították Szupert, Regin kapott két percet.

31. perc: Megúsztuk! Óriási kavarodás a kapu előtt, sikerült tisztázni. Tokaji kapott hatalmasat, úgy hogy a korong már nem is volt nála. A jégen maradt egy ideig a magyar védő, vérzik az orra, reméljük nem súlyos a sérülés. Kiállítás azonban nincsen.

30. perc: Kiegészültünk, de nem tud kiszabadulni saját harmadából a magyar csapat.

29. perc: Még mindig hátrányban. Nagyon nyomnak a dánok, Szuper szenzációs formában.

Újabb rosszhír, vezetnek az osztrákok.

28. perc: Staal préselte be a korongot Szuper mellett a rövidbe. Staal góljával egyenlítettek a dánok. (1-1)

28. perc: Horváth után Kangyal is két percet kapott. 54 másodpercig dupla kettős hátrányban.

27. perc: Dressler lövése Szuper lábvédőjén csattant. Megint akasztás, újabb magyar a büntetőpadon.

26. perc: Támadgatnak a dánok, helyzetük azonban még nem volt a második harmadban.

23. perc: Dán lövés, Szuperről kijött a korong, de a védelem jól takarított a kapu előtt.

Palkovics gólöröme (MTI/EPA)

Az osztrák-német meccsen még nem esett gól.

22. perc: Nincs helyzet, kiegyenlített küzdelem a jégen.

21. perc: A dánoké megint a buli.

A vébé talán legjobb játékát nyújtja egyelőre a magyar csapat. A dánok gyorsabbak, de sikerül semlegesíteni az NHL-ben is megforduló kulcsembereiket. Palkovics egy gyönyörű szólóból vezetést szerzett.

20. perc: Vége az első harmadnak.

19. perc: Kiegészült a válogatott. Kis híján öngólt ütött a dán csapat. Centikkel ment mellé.

18. perc: Ki kell védekezni, már csak egy percig hátrányban. Szuper szerencsére hozza a szokásos formáját.

17. perc: Újabb magyar kiállítás, Vas János korcsolyázik le.

Nagyon megérdemelte Palkovics ezt a gólt. Ezen a vébén egyelőre nem ment a legveszélyesebbnek tartott magyarnak, ami nem csoda, hiszen állandó társa, és jó barátja Ocskay Gábor nélkül kell helytállnia. Először vezet a vébén a magyar csapat.

16. perc: GÓÓÓÓÓÓL! Gyönyörű passzt kapott Palkovics Feketétől, egyedül vitte kapura a korongot, elfektette a Galbraith-t, és fonákkal megszerezte első gólját. (1-0)

15. perc: Kisebb lökdösődés a magyar kapunál. Ennafati nem hagyta magát. Nincs kiállítás.

14. perc: Kim Staal próbálkozott a jobb szélről, Szuper védett.

13. perc: Megint Palkovicsék. Két magyar helyzet, nagyon akar bizonyítani a vébén egyelőre gólképtelen első sorunk.

12. perc: Regin lövését fogta Szuper.

Jól játszik a magyar csapat. Fegyelmezetten és pontosan hokiznak a fiúk, kis szerencsével már vezethetnénk.

10. perc: Nagyon jól tette, a buli után szép magyar helyzet, Galbraith a helyén volt. Sille lövésébe Jánosi próbált belepiszkálni.

9. perc: Az első sorunk beszorította a dánokat. Palkovics lövése az oldalhálóban. Kóger kavart a kapu mögött, nem volt szabad ember, ezért feladta a kapusnak.

8. perc: Ladányi szerzett korongot, majd lépett meg a bal szélen, de a túlerő legyőzte.

7. perc: A magyar harmadban a korong, betömörültek a kapu elé a mieink. Hosszú másodpercek után sikerült tisztázni.

6. perc: Kangyal visszatért. Nagyon fegyelmezetten védekezett a magyar csapat, egyetlen lövést kapott Szuper két perc alatt.

5. perc: Felálltak a dánok, Szuper védte az első lövést. Egy perc maradt a hátrányból.

4. perc: Kangyal kapott két percet akasztásért.

4. perc: Kovács fordult be a kapu elé, a létszámfölényben lévő dán védők felszabadítottak.

3. perc: Vas János nagyon pontos lövését üggyel-bajjal szedte le Galbraith. A kipattanó kis híján Fekete elé került. Csak így tovább…

2. perc: A másik oldalon Svasznek avatta fel a dán kapust.

1. perc: Belekezdtek a dánok, Hardthoz került a korong, kétszer védett Szuper.

1. perc: A dánok vitték el az első bulit. A zürichi meccsel egyidőben, Bernben a németek és az osztrákok csapnak össze.

Egyre kevesebb a magyar szurkoló, de még így is szép számmal vannak a lelátón. Újabb meccs, amelynek nem mi vagyunk az esélyesei.

Magyarország
Kapus: Szuper Levente, Hetényi Zoltán
Hátvédek: Svasznek Bence, Sille Tamás – Horváth András, Tokaji Viktor – Szélig Viktor, Ennaffati Omar – Kangyal Balázs
Csatárok: Palkovics Krisztián, Fekete Dániel, Vas János – Vas Márton, Ladányi Balázs, Peterdi Imre – Kovács Csaba, Vaszjunyin Artyom, Jánosi Csaba – Holéczy Roger, Majoross Gergely, Nagy Gergő, Kóger Dániel

Dánia
Kapus: Patrick Galbraith (Frederik Andersen, Sebastian Dahm)
Hátvédek: Philip Larsen, Kasper Pedersen – Jesper Damgaard, Mads I Christensen – Mads Bödker, Daniel Nielsen – (Philip Hersby)
Csatárok: Morten Madsen, Mikkel Bödker, Peter Regin – Morten Green, Kim Staal, Nichlas Hardt – Kasper Degn, Mads II Christensen, Julian Jakobsen – Rasmus Olsen, Kim Lykkeskov, Thor Dresler, Alexander Sundberg, Jesper Jensen

Esély csak akkor maradna, ha a magyar együttes legyőzné az egyre jobb formát mutató dánokat, másrészt a németekkel viaskodó osztrákok nem nyerhetnek 60 perc alatt – azaz 3 pontot érően -, különben a magyarok visszaesnek a divízió I-be. A németek eleve nem búcsúzhatnak, mert jövőre ők rendezik a vb-t.

A dánok elleni csata nehéznek ígérkezik. A masszív, a technikás skandináv jégkorongot az erőteljes, sok ütközéssel „színezett” észak-amerikai stílussal kombináló, dán csapatban több kiemelkedő egyéniség is játszik.

Így az NHL egyik legtehetségesebb hokisának tartott Bödker, aki még a fiatalok számára rendezett All Star-gálán is szóhoz jutott. A Phoenix Coyotes támadója az elmúlt idényben 78 mérkőzésen 11-szer volt eredményes, és adott 17 gólpasszt is. Rajta kívül Regin is az amerikai profi ligában – hol az Ottawa Senatorsban, hol annak tartalékegyüttesében: és 11 NHL-meccsen két pontot (1 plusz 1) termelt. A jelenlegi dán válogatottban Larsen, Madsen, Staal és Dahm is állt vagy áll kapcsolatban NHL-es alakulattal.

Vert sereg az osztrák meccs után (MTI)

A vb-n a skandináv együttes javuló játékot mutat. A csehektől 5-0-ra, a finnektől 5-1-re, a norvégoktól pedig hosszabbítás után 5-4-re kapott ki, így került az alsó ágra, amelynek nyitófordulójában 3-1-re legyőzte a németeket. A dánok mindössze egyetlen mutatóban rosszabbak a magyaroknál, éspedig az emberhátrányok kivédekezésében, minden másban a Cortina-csapat előtt állnak.

A két együttes eddig 59-szer találkozott egymással, 31-szer nyertek a magyarok, 24-szer a dánok és volt 4 döntetlen, az összesített gólkülönbség 267-209. Intő jel, hogy az utolsó öt derbin kivétel nélkül dán siker született. Köztük volt a 2002. április 20-i székesfehérvári ütközet is: 6-2-es diadalukkal az északiak feljutottak az élvonalba, amelynek azóta is töretlenül tagjai. Az utóbbi évek kudarcaiért lenne törlesztenivaló. A magyarok utoljára 1998. november 8-án Dunaújvárosban diadalmaskodtak, akkor 4-1-lett.

Az utolsó tétmeccses győzelemig 1976. március 13-ig kell visszautazni az időben: a gdanski C csoportos vb-n 10-2 volt a végeredmény “ide”.