Kanadai egyhangúság, orosz-svéd parádé

Csütörtökön csak a cseheket is elpáholó kanadai válogatott úszta meg túlóra nélkül: az oroszok és a fehéroroszok a ráadásban, a szétlövés-specialistává avanzsáló lettek büntetőkkel csikarták ki a győzelmet.

A címvédő oroszok fordulatos mérkőzést játszottak az előző nap az amerikaiak ellen 2-5-ről fordító olimpiai bajnok svédekkel, és végül a 65. percben lőtt hirtelen halálos góllal diadalmaskodtak.

A találkozón szinte az elejétől beindult az „adok-kapok”, a kapuk felváltva forogtak veszélyben, s meglepő volt, hogy az előző este az amerikaiak ellen, összességében már harmadszor hosszabbításra kényszerülő svédek milyen frissen kezdték a találkozót.

Mindez az orosz kapitánynak, Vjacseszlav Bükovnak is feltűnt, aki már a meccset követően – ha enyhén is – kritizálta övéit:

„A svédek nagyon kemény harcra kényszerítettek. Ma este nem voltunk elég gyorsak, s a passzjátékunk is elmaradt attól, amit vártam. Persze ez arról is árulkodik, hogy korábban három olyan találkozót játszottunk, ahol nem kellett kiadnunk magunkból a maximumot.”

Kalinyin gólját ünnepli: jókor jó helyen (MTI/EPA)

Wallin vezető találata után fordítottak az oroszok, majd ismét a svédek húztak el egy góllal. A vége előtt úgy tűnt, a kapuscsere (Holmqvist még korábban sérülés miatt átadta a helyét Gustavssonnak) nem tett jót a skandinávoknak, szűk két és fél perccel a vége előtt ugyanis Proskin vezetést szerzett. Ám azok után, hogy Gustavsson lekorcsolyázott, a legjobb svéd, Huselius egyenlített.

A hosszabbításban is a svédek tűntek jobbnak, Brizgalov két nagy ziccert is hárított, ám az ötödik perc elején a hátvéd Kalinyin remekül ért fel egy támadáshoz, és egészséges lövéssel két ponthoz juttatta a címvédőt.

„Jó a támadó vénája, és a lehető legjobbkor volt a lehető legjobb helyen”- jellemezte csapattársát, Dmitrij Kalinyint a szintén két ponttal záró, s a mindent eldöntő találat előtt az asszisztot jegyző Kovalcsuk. „Szép gól volt, és a lehető legjobbkor jött, hisz szeretnénk megnyerni csoportunkat”.

Az első pontjukat elhullató oroszok gyakorlatilag negyeddöntősöknek tekinthetők. A másik csütörtök délutáni összecsapáson a fehéroroszok 0-2-ről nyertek a norvégok ellen hosszabbításban, és változatlanul harcban vannak a nyolc közé kerülésért.

egyéni statisztikák

Kanadai táblázat:
1. St. Louis (kanadai) 11 pont (4 gól+7 assziszt), 2. Kovalcsuk (orosz) 9 (3+6), 3. Ni. Kapanen (finn) 8 (5+3), 4. Stamkos 7 (5+2), 5. Spezza (kanadai) 7 (4+3), 6. Weber (kanadai) 7 (4+3),…31. PETERDI 2 (2+0)

Kapusok:
1. Mason (kanadai) 60 védés/61 lövés (98.36%), 2. LHenry (francia) 71/73 (97.26), 3. Mezin (fehérorosz) 91/95 (95.79), 4. Masalskis (lett) 131/138 (94.93),…11. SZUPER 106/118 (89.83%), …16. HETÉNYI 23/26 (88.46%)

Védők:
1. Weber (kanadai) 7 (4+3), 2. Johansson (svéd) 6 (3+3), 3. Johnson (amerikai) 5 (3+2), 4. Liles (amerikai) 5 (1+4),… 23. SILLE Tamás 1 (1+0), …33. KANGYAL, … TOKAJI 1 (0+1)

Bulielhozás:
1. Olvecky (szlovák) 17/7 (70.83%), 2. Mikus (szlovák) 21/9 (70.00), 3. Lemm (svájci) 15/7 (68.18), 4. Ambuhl (svájci) 11 győztes/6 vesztes (64.71)

Az F-csoportban is zajlik az élet. Úgy tűnik, az eddig rendkívül magabiztos kanadaiakat csak a finnek állíthatják meg, a juharlevelesek ugyanis a szlovákok után a szomszéd cseheket is könnyedén elintézték. A vb-ezüstérmes a korai híresztelésektől eltekintve rendkívül összeszokott, a védekezése kiváló, de nem ennek köszönheti sikereit.

Stepanek bajban: a kapust az első harmad után lecserélték (MTI/EPA)

„A kanadaiak remekelnek emberelőnyben” – mutatott rá a vereség okaira Rostslav Olesz. „Gyors játékosaiknak kifejezetten fekszik a szélesebb európai pálya, hisz így még több a területük. Ha ilyen erős játékosok vesznek körül, nyilván nagyobb önbizalommal játszol. Mi viszont még kettős emberelőnyből sem találtunk be – ezen múlott.”

A tengerentúli alakulat az emberelőnyös szituációkat már-már sebészi pontossággal értékesíti – 24 szituációból pont feleannyit váltottak gólra (50%); a lista második helyén álló finnek 23-ból csak kilencet (39.13%). S bár a csehek egyenlő létszámban nem játszottak rosszul – kétszer annyit lőttek kapura, s a kanadaiak a büntetőpadon is többet töltöttek – Stamkosék három emberelőnyös góllal már az első harmadban „sokkolták” őket.

Újabb sikerével Kanada gyakorlatilag bejutott a negyeddöntőbe, míg a másik találkozón a svájciak 1:31 perccel a vége előtt egyenlítettek ugyan, aztán a jöhettek a büntetők, amiben a lettek, pontosabban a svédeket is megtréfáló Nizvijs, jobbak voltak.

Masalskis joggal ünnepel: menetelnek a lettek (MTI/EPA)

Középdöntő, 1. forduló:

E csoport, bern

Oroszország-Svédország 6-5 (2-2, 1-1, 2-2, 1-0) – h.u.
Gól: Nyikulin (12.), Szaprikin (15.), Kalinyin (28., 65.), Mozjakin (51.), Proskin (58.), illetve Wallin (3.), Stralman (19.), Persson (24.), Huselius (50., 59.)
Lövések: 38, illetve 35
Kiállítások: 10 perc, illetve 12

Lettország-Svájc 2-1 (1-0, 0-0, 0-1, 0-0, 1-0) – büntetőkkel
Gól: Cipulis (16.), illetve Ambühl (59.)
Büntetők: Nizvijs
Lövések: 39, illetve 22
Kiállítások: 12 perc, illetve 22

Az állás:
1. Oroszország 8 pont/3 mérkőzés (17-9), 2. Egyesült Államok 4/2 (9-8), 3. Lettország 4/3 (7-7), 4. Svédország 4/3 (13-14), 5. Svájc 4/3 (4-6), 6. Franciaország 0/2

f csoport, zürich

Fehéroroszország-Norvégia 3-2
(0-1, 1-1, 1-0, 1-0) – h.u.
Gól: Ugarov (23.), Grabovszkij (42.), Szalej (65.), illetve Thoresen (7.), Trygg (21.)
Lövések: 40, illetve 28
Kiállítások: 12 perc, illetve 18

Kanada-Csehország 5-1 (3-0, 0-0, 2-1)
Gól: Stamkos (8., 14.), Weber (18.), Heatley (41.), St. Louis (50.), illetve Hemsky (58.)
Lövések: 24, illetve 45
Kiállítások: 18 perc, illetve 12

Az állás:
1. Kanada 9 pont/3 mérkőzés (18-5), 2. Finnország 6/2 (9-3), 3. Fehéroroszország 4/3 (6-9), 4. Csehország 3/3 (9-11), 5. Szlovákia 1/2 (4-9), 6. Norvégia 1/3 (4-13)