Dakar: bizonytalan győzelem

Célba ért a Dakar 2009 hatodik szakasza után a mezőny jelentős része. Az autós győztes mai elsősége még nem biztos, Palikék és Szalayék azonban biztonságban vannak. Az egyik korábbi Dakar-győztes kiszállt.

A mezőnyt szerdán alaposan szétszóró 5. szakasz után ma könnyebb versenyre számíthattak a Dakar résztvevői. Az etap mégsem indult minden simán, a szervezők épp a tegnapi kaotikus célba érések miatt kétszer is halasztották a rajtot, és a szelektív szakaszt is lerövidítették 178 km-re az összesen 626 kilométert kitevő San Rafael-Mendoza útvonalon.

A motorosoknál a kétszeres Dakar-győztes Cyril Despres az idei kiadáson a nyolcadik helyről rajtolva először aratott szakaszgyőzelmet, megelőzve a versenyt uraló Marc Comát. A spanyol összetettben egyébként tovább növelte előnyét, 40 perccel vezet legközelebbi riválisa, az amerikai Jonah Street előtt. A harmadik továbbra is a francia yamahás, David Fretigné.

A magyar Dési János a negyvenedikként fejezte be a szakaszt, összetettben pedig most is a mezőny első harmadának végén, a 29. helyen áll.

Rövid pihenő - jobbra az összetettben vezető spanyol Coma (MTI/EPA)

Rövid pihenő – jobbra az összetettben vezető spanyol Coma (MTI/EPA)

Az autósoknál Nasszer al-Attiyah ugyan elsőként végzett a mai szakasszal BMW X3-asával, de a katari versenyző győzelme egyelőre nem biztos, ugyanis a motor túlmelegedése miatt, egy nehéz, dűnés terepre eső ellenőrzőpontot nem érintett, így büntetéssel hátrébb csúszhat.

Ha a versenybírók hátrasorolják al-Attiyahot, akkor az első hely de Villiers ölébe pottyan. A dél-afrikai mögött még két volkswagenes, Mark Miller és Carlos Sainz végzett, míg a mitsubishis Dakar-ász, Stephane Peterhansel az ötödik lett. Az összetettben Al-Attiyah vezet, mögötte de Villiers és Sainz áll.

A magyarok közül elsőként a Palik-Darázsi duó ért célba a 34. helyen, a Szalay-Bunkoczi páros pedig közvetlenül mögöttük – mindkét autó egy és háromnegyed órás elmaradással az első mögött. A Liszi-Fenesi-féle Mitsubishi negyvenhatodikként ért át a célon.

Megviselt dakarosok - Peterhansel, al-Attiyah és Sainz (MTI/EPA)

Megviselt dakarosok – Peterhansel, al-Attiyah és Sainz (MTI/EPA)

Összesítettben Palikék még előrébb léptek, a 6. szakasz után az egészen kiváló 13. helyen állnak. Szalay Balázs a tegnapelőtti problémákat tekintetbe véve nem áll olyan rosszul, az Opel Antarát a 24. helyre sorolják.

Búcsúzott a versenytől a 2006-os győztes, a mitsubishis Luc Alphand, miután navigátora, Gilles Picard rosszul lett a szakasz elején. A Picard-t kórházba szállították, de a jelentések szerint nincs komoly baja.

Dakar, 6. szakasz: San Rafael-Mendoza, 763 km (178 km gyorsasági)