Murray készülhet Federer ellen

A US Open két naposra nyúló férfi elődöntőjében a brit Andy Murray kiejtette a világelső spanyol Rafael Nadalt. A skót élete első Grand Slam-döntőjére készülhet.

A 2004-ben a juniorok között US Open-győzelmet ünneplő Murray úgy sétálhatott ki az Arthur Ashe stadionba, hogy igencsak volt törlesztenivalója Nadallal szemben: amióta profi, még nem győzte le a spanyolt.

Az eső miatt félbeszakított első „felvonásban” viszont kétszettes előnyre tett szert (6:2, 7:5), igaz, a harmadik derekán már a spanyolnak volt break-előnye (3:2).

Murray olykor a teljes pályát

Murray olykor a teljes pályát “betakarta” (Getty)

Innen folytatták. Bár a harmadik játszmában inkább a spanyol akarata érvényesült, Murray alighanem megtalálta a Grand Slam-tornákon 19 veretlen meccset felvonultató Nadal játékának ellenszerét. Jócskán az alapvonal mögött helyezkedve, agresszív játékkal rengeteget futtatta a világelsőt, s így nem igazán érvényesültek Nadal magasra felpattanó ütései.

Nem mellesleg ütött 21 ászt. A negyedik szett elején Nadal szervájánál a britnek hét (!) break-labdája volt – valamennyit elszórakozta, ám mindez csak rövid ideig hozta zavarba. Négy ki nem kényszerített hibája miatt ugyan elvesztette adogatójátékát – Nadal 2:1-re megugrott, ám nem sokkal később ismét rátalált ritmusára, és egyenlített (3:3).

S innnen igazából csak Murray volt a pályán, a szokásától eltérően rendkívül fáradtnak tűnő Nadal csak lézengett a pályán, míg Murray iskolázott.

Mindezt a meggyötört spanyol is elismerte a találkozó után.
„Megvert, mivel jobban játszott nálam. Ha Murray a saját ritmusát megtalálva teniszezik, bárkit legyőzhet”.

A sorozatban harmadik idei Federer-Nadal Grand Slam-döntő helyett így következhet a svájci és a skót negyedik egymás elleni összecsapása. Murray vezet 2-1-re, ráadásul idei egyetlen – a korábbiakhoz hasonlóan kemény pályán vívott – találkozójukat is ő nyerte, a dubai torna első fordulójában 6.7, 6:3, 6.4-re múlta felül az akkori világlesőt.

Nadal: Murray azért nyert, mert jobb volt (AP)

„Federer alighanem a valaha volt legjobb teniszező, így külön öröm ellene játszani életem első nagy tornadöntőjében. Roger tapasztalata rendszerint a kulcspillanatokban kamatozik a leginkább, s bár idén gyengébb éve volt, teniszezni nem felejtett el. A múltban viszont többször is meg tudtam tréfálni, remélem ismét sikerül” – árulta el terveit Murray, aki győzelme esetén az angol Fred Perry 1936-os sikere után 72 évvel első britként nyerhet US Opent.

A New Yorkban négy éve egyeduralkodó, 33 mérkőzést veretlenül végigjátszó, négyszeres győztes ellen nem lesz könnyű dolga a britnek. A svájci szép lassan formába lendült, a szerb Novak Djokovicsot viszonylag könnyedén söpörte félre, ráadásul miközben Nadal és Murray egymást nyüstölték, Federer az egyik szomszédos pályán edzett – lényegesen kipihentebb ellenfelénél.

A férfi finálét a tervek szerint közép-európai idő szerint hétfőn 23 órakor rendezik.