A címvédő ellen játszik az Egyesült Államok

Az esélyeknek megfelelően a világbajnok Spanyolország illetve az Egyesült Államok és Litvánia is magabiztosan lépett az olimpiai férfi kosárlabda-torna elődöntőjébe. A címvédő argentinok viszont alaposan megkínlódtak.

A nap első találkozóján a spanyolok korán elhúztak a kissé indiszponált horvátoktól.

A remek védekezést bemutató világbajnok ellen déli szomszédjaink nem találták az ellenlépést, a másik oldalon Gasol viszont termelte a pontokat – végül 20 pontig jutott. Az első negyedben kialakuló bő tízpontos különbség a végéig kitartott, így az ibériaiak magabiztosan jutottak az elődöntőbe.

Litvánia sem engedte, hogy a hazaiak biztatását élvező kínai legénység esetleg vérszemet kapjon: bár az első negyedben még csak két egység volt a litvánok előnye, félidőre ez 11 pontra hízott. A litvánok ugyan a palánk alatt is jobbak voltak mint a Jao Minget bevető vendéglátók, de fölényük elsősorban a hárompontos dobásokban domborodott ki.

Javtokas és Jao Ming harca a palánk alatt (MTI)

Az európaiak 13 alkalommal próbálkoztak sikeresen (13/31, 42%), míg a kínaiak mindössze négy alkalommal találtak be távolról. Az utolsó negyedre a mérkőzés eldőlt, a záró játékrészben elsősorban a két hármast és három kétpontos bepöttyentő Jasaitis villogott.

Az Egyesült Államok is folytatta a menetelést. Bár Ausztrália a második negyed közepéig remekül tartotta magát – 30-28 – a harmadik játékrészben egy 19-0-s roham megpecsételte sorsát.

A végén fesztivált rendező amerikaiak közül Kobe Bryant volt a legaktívabb, a Lakers csillaga 25 pontja mellett öt lepattanót és egy gólpasszt jegyzett.

Kobe Bryant a palánk alatt - 25 pont lett a termés (AP)

Kobe Bryant a palánk alatt – 25 pont lett a termés (AP)

A favoritok közül a címvédő argentinok izzadtak rendesen: a görögök ugyanis nagyon megnehezítették a dél-amerikaiak dolgát. A csapatok a negyedik játékrészig fej-fej mellett haladtak, de egy argentin ritmusváltás után úgy tűnt, könnyedén meglesz a továbbjutás.

Nyolc perccel a vége előtt 64-57-re vezetett az olimpiai bajnok. Fotszisz két hárompontosával viszont a görögök egyenlítettek a (66-66), s így igencsak izgalmasra sikerült a hajrá.

Az argentinoknak viszont volt két emberük, akik hátukra vették a csapatot: Carlos Delfino ugyanis kipontozódása előtt hét ponttal segítette együttesét, míg az utolsó percben Ginobili két büntetővel, illetve egy kétpontossal biztosította a győzelmet.

Carcarisz tör kosárra - lent Ginobili

Carcarisz tör kosárra – lent Ginobili “biztosít” (AP)

Férfi kosárlabda-torna

Negyeddöntő:
Spanyolország-Horvátország 72-59 (22-11, 15-15, 14-12, 21-21)
Legjobb dobók: Gasol 20, Reyes 13, Calderon 10 ill. Banic 15, Planicic 12

Litvánia-Kína 94-68 (19-17, 22-13, 29-23, 24-15)
Legjobb dobók: Jasikevicius 23, Siskauskas és Kleiza 15-15, Jasaitis 12 ill. Jao Ming 19, Ji Jianlian 12, Liu Vej 10

Egyesült Államok-Ausztrália 116-85 (25-24, 30-19, 34-18, 27-24)
Legjobb dobók: Bryant 25, James 16, Anthony 15, Williams és Bosh 10-10 ill. Mills 20, Saville 13, Ingles 11, Newley 10

Argentína-Görögország 80-78 (22-23, 17-17, 17-15, 24-23)
Legjobb dobók: Ginobili 24, Delfino 23, Nocioni 12, Scola 11 ill. Fotszisz 17, Carcarisz 13, Buruszisz 12, Vaszilopulosz 10