Atlanta 1996: amerikai (rém)álom

Atlantában a rendezésbeli hiányosságok, az üzleties jelleg és a terrortámadás teljesen lerombolta a centenárium ünnepélyességét és az olimpia hangulatát. A hét magyar aranyat tekintve nekünk persze sok panaszra nem lehet okunk.

Az olimpiai eszme újjáéledésének századik évfordulóját 1996-ban ünnepelhette a nagyvilág. A négy évente megrendezett játékok az ókori mintában gyökerező modern hagyománnyá nőtték ki magukat. Éppen ennek a tradíciónak a feltételezett tisztelete miatt tűnt teljesen természetesnek, hogy a századik évfordulót az olimpia bölcsője, Athén ünnepelheti a játékok megtartásával.
A hagyománytisztelet helyett az üzleti megfontolások hatására ugyanakkor Athén helyett Atlanta kapta meg a rendezési jogot.

A centenáriumi olimpia  megnyitója

A centenáriumi olimpia megnyitója

Tiszta káosz

A meglepetés érzését később felváltotta az értetlenség, amikor a szakértők figyelemmel kísérhették, hogy a szervezésért a korábban súlyos lobbikat bevető város – amely a CNN és a Coca-Cola otthona is egyben -, miután célját elérte, biztos lépésekkel haladt a játékok káoszba fullasztása felé.

Vagy egyáltalán nem, vagy rosszul működött az ilyenkor kulcsfontosságú információs hálózat, a közlekedés problémája megoldatlan volt. A visszatekintéseket olvasva az atlantai események sok pontban tűnnek hasonlónak a St. Louis-i és az első Párizsban tartott versennyel, és ez nyilván nem hízelgő.

Robbant a bomba

A megnyitó is hihetetlen körülmények közt zajlott – elsősorban a versenyzők szempontjából. Nekik ugyanis a bevonuláskor a kulisszák mögött komoly kényelmetlenségeik akadtak, és az olimpiai faluba való eljutás sem volt éppen zökkenőmentes.
Ráadásul a faluba megérkezve a Szövetségi Nyomozó Iroda a sportolók biztonsága érdekében rögzítette azok ujjlenyomatait, ami szintén nem nyerte el mindegyikük osztatlan tetszését.

A rendező gárdán belül közel 30 ezer volt azoknak a száma (rendőrök, katonák), akik tényleges biztonsági feladatokat láttak el a verseny alatt. Ezért is ért mindenkit váratlanul, amikor ismeretlenek bombát robbantottak az Olimpiai Parkban.

A merényletben két ember meghalt és több mint száz megsebesült. Az általános hangulat érthetően sokat romlott, félelem és rosszkedv vált uralkodóvá, de a szervezők nagyon rövid gondolkodás után a folytatás mellett döntöttek.

Kovács István Atlantában a csúcsra ért (MTI)

Hét magyar arany

A mostoha körülmények a verseny színvonalán szerencsére nem sokat rontottak. Úszóink Atlantában sem okoztak csalódást: Egerszegi Krisztina 200 méter háton, Rózsa Norbert 200 mellen, Czene Attila 200 vegyesen lett első helyezett. Ökölvívásban Kovács István aranyérmet nyert az 54 kilogrammosok között – Kokó a döntőben a kubai Mesa ellen győzött magabiztosan.

Kőbán Rita női kajak egyesben, Horváth Csaba és Kolonics György párosa kenu kettes 500 méteren állt a dobogó tetejére, míg kalapácsvetésben Kis Balázs szerzett olimpiai bajnoki címet.
A hét aranyérem mellett csapatunk négy ezüstéremmel, valamint tíz bronzéremmel tért haza az atlantai játékokról.

Egerszegi Krisztina újra nyert (MTI)

Történelmet írtak a nigériaiak

Carl Lewis, zsinórban negyedszerre is megnyerve a távolugrást, így kilencedik ötkarikás aranyérmét nyerte. Az olimpia történetében először lett labdarúgásban bajnok egy afrikai válogatott. A nigériai csapat nagyszerű játékkal győzte le előbb a brazilokat, majd a döntőben az argentin válogatottat (4-3).

Atlantában újabb futó került a figyelem középpontjába, az amerikai Michael Johnson, aki a 200 és 400 méteres síkfutás bajnoka lett – 200 méteren egyben világcsúcsot is javítva.

Carl Lewis Atlantában a kilencedik aranyát nyerte (MTI)

Az amerikai női tornaválogatott tagja, Kerry Strug utolsó ugrását – mellyel csapata végül aranyérmet szerzett – sérülten, fájós bokával végezte. Az eredményhirdetéskor edzője vitte fel a dobogóra, ahol nemzeti hősként ünnepelték a nézők.

10318 olimpikon

Az 1996-os olimpián 10318 versenyző indult, köztük 3512 nővel. A magyar csapat 214 főből állt. Az olimpiai fáklyát az akkor mát beteg Muhammad Ali, az egykori bokszbajnok gyújtotta meg.
Atlanta szervezés szempontjából látványosan alulmúlta szöuli és barcelonai játékokat, a rendezésbeli hiányosságok, a túlzottan üzleties jelleg és a terrortámadás együtt teljesen lerombolta a centenárium ünnepélyességét és olimpiai hangulatát.

Az éremtáblázaton a házigazda Egyesült Államok végeztt az első helyen, utána Oroszország, majd Németország következett. Magyarország a tizenkettedik helyet zárta a játékokat.