BL-döntő: percről-percre

Sem a rendes játékidőben, sem pedig a hosszabbításban nem született döntés, a tizenegyes párbajban - drámai körülmények közepette - a Manchester United volt a jobb, így Chelsea legyőzésével harmadszor hódította el a legrangosabb európai klubtrófeát. Az orosz fővárosban rendezett 2008-as Bajnokok Ligája-finálét Tisza Tiborral, az Újpest FC válogatott labdarúgójával követtük figyelemmel.

Bajnokok Ligája, döntő:
Manchester United-Chelsea 1-1 (1-1, 1-1, 1-0)
Tizenegyesekkel: 6-5

Moszkva, Luzsnyiki Stadion, V.: Michel (szlovák)
Gól: Cristiano Ronaldo (26.), ill. Lampard (45.)
MU: Van der Sar – W. Brown (Anderson, 125.), R. Ferdinand, Vidics, Evra – Hargreaves, Scholes (Giggs, 87.), Carrick, Cristiano Ronaldo – Tevez, Rooney (Nani, 102.)
Chelsea: Cech – Essien, Carvalho, Terry, Ash. Cole – Ballack, Makelele (Belletti, 125.), Lampard – J. Cole (Anelka, 99.), Malouda (Kalou, 92.), Drogba
Sárga lap: Scholes (22.), Ferdinand (43.), Vidics (110.), Tevez (115.), ill. Makelele (22.), Carvalho (45+2.), Ballack (115.)

Tisza Tibor:
„A tizenegyesek során a legfontosabb tényező a lelkiállapot, Terry ebből a szempontból talán nem volt teljesen rendben. Egyébként sejtettem, hogy Cristiano Ronaldo kihagyja a büntetőt, a sors már csak ilyen. Egész szezonban kiválóan futballozott, most meg hibázott, de az élet kárpótolta. A szenvedélyesebb csapat diadalmaskodott, szerintem a Manchester United megérdemelten nyerte meg a BL-t.”

Anelka lövését kivédte Van der Sar – MU a győztes!
Giggs magabiztosan a bal alsó sarokba helyezett (6-5).
Kalou higgadtan a léc alá helyezett, ezzel 5-5.
Anderson a kapu közepébe bombázta a labdát (5-4)
Terry megcsúszott, s a bal kapufa mellé lőtt (4-4).
Cech nem tudta védeni Nani próbálkozását (4-4).
Ashley Cole lövésébe beleért a kapus, de bement… (3-4)
Hargreaves a jobb felsőbe lőtt, ezzel egyenlített (3-3)
Lampard Van der Sar keze alatt talált a hálóba (2-3).
A bizonytalan Ronaldo lövését megfogta Cech (2-2).
Belletti magabiztos volt – a bal sarkot választotta (2-2).
Carrick a kapu jobb oldalába küldte a labdát (2-1).
Ballack a kapu bal oldalába helyezett (1-1).
Az első rúgó, Tevez a bal alsó sarokba lőtt (1-0).

A tizenegyesek döntenek a kupa sorsáról.

125. perc: Belletti váltja Makelelét az egyik oldalon, míg gólpasszt adó Brown helyére Anderson állt be a másikon.

Ashley Cole és Nani összefejelt – munkában az orvosi stábok.

Két perc a ráadás a hosszabbításban.

115. perc: tömegjelenet a Chelsea tizenhatosa előtt. A Vidicset meglegyintő Drogbát kiállította a bíró, Tevez és Ballack pedig sárga lapot kapott. Nehéz helyzetbe került a londoni gárda.

114. perc: a Manchester United fél percre beszorította a tizenhatosára az ellenfelét – igaz, eredmény nélkül.

111. perc: Vidics szabálytalansága nyomán 25 méterről járt szabadrúgás a Chelsea-nek. Drogba méterekkel lőtt mellé.

Szakad az eső Moszkvában. Angol házidöntő angol időben…

Michel sípolt – térfelet cseréltek a csapatok.

102. perc: Rooney lejött – Nani a pályán.

101. perc: Evra lódult meg, majd gurított vissza lövésre. Giggs hatalmas helyzetben kapura lőtt, de Terry fejjel tisztázott.

99. perc: Joe Cole-t Anelka váltotta a Chelsea-ben.

94. perc: egy szemre is tetszetős Chelsea-akció végén Lampard mintegy 14 méterről, fordulásból a felsőlécet találta telibe.

„A hajrában már mindkét csapat arra törekedett, hogy ne hibázzon a hátul. Jelenleg úgy tűnik, hogy a Chelsea bírja jobban erőnlétileg, de azt is el tudom képzelni, hogy a MU tudatosan vett vissza, mert a hosszabbítást is jól bírja. Speciális meccsről van szó, nüánszok fognak dönteni. Tippelni továbbra sem merek, mert mind a két csapat tömve van klasszis játékosokkal, akik egymaguk eldönthetik a BL-trófea sorsát.”

92. perc: Malouda helyett Kalou a pályán.

92. perc: ügyes manchesteri háromszögelés után egy londoni lábról került Cechez a labda. Tevez középen lemaradt.

91. perc: a Chelsea indította útjára a labdát.

Letelt a rendes játékidő. Hosszabbítás következik.

A labdabirtoklás aránya: 57%-43%
Kapuralövés: 8-20. Kaput eltaláló lövés: 3-2. (uefa.com)

Giggs megdöntötte Sir Bobby Charlton csúcsát, miután ez a mostani a 759. mérkőzése a Manchester Unitedben.

88. perc: Scholes helyett Giggs a pályán.

87. perc: Joe Cole beadása után Drogba lőtt kapásból mellé.

82. perc: Tevez 17 méterről jó lövést eresztett meg, a tizenahtos bal sarkáról a bal felső mellé durrantott.

„A Manchester ott kezdte a félidőt ahol abbahagyta, de szépen fokozatosan hagyta feljönni a Chelsea-t, és 20 perc elteltével a londoniak átvették a kezdeményezést. A véleményem szerint nagyon sokat számít már egy ilyen fontos meccsen, hogy idegileg hogy bírják a játékosok a megterhelést. Egyelőre úgy tűnik, ezen a téren a londoniak jobbak, de várjuk ki a végét.”

78. perc: Drogba 15 méterről lőtt, Van der Sar ugyan vetődött, de helyette a bal kapufa segítette ki a manchesterieket.

A labdabirtoklás 60%-40% (uefa.com) – ámbátor ez az első félidőben tapasztalt manchesteri fölénynek tudható be.
Most egyértelműen a londoniak akarata érvényesül.

66. perc: egy baloldali szöglet után Terry fejelt kapu fölé.

64. perc: Malouda szabadrúgása után Carrick mentett bravúros mozdulattal, a levegőben úszva rúgta a labdát a mezőnybe.

Az utóbbi percekben a Chelsea dominál. A Manchester United jobbára csak védekezik, de ezt egyelőre jól csinálja.

A labdabirtoklás aránya: 59%-41% (uefa.com)

GALÉRIA

GALÉRIA

58. perc: Ballack 25 méterről próbálkozott lövéssel – a labda mintegy másfél méterrel zúgott el a bal kapufa mellett.

55. perc: Essien lerázta magáról a vele visszafutó Cristiano Ronaldót, majd 16 méterről a kapu fölé küldte a labdát.

A második félidő is úgy kezdődött, mint az első. A MU-nál van többet a labda, de sok a hiba. Nagyon idegesek a csapatok.

46. perc: Malouda lövésével a repülőgépeket riogatta.

46. perc: újra játékban a labda, folytatódott a mérkőzés.

„Az egyenlítés ellenére úgy érzem, továbbra is a Manchester a jobb ma este. A Chelsea a bekapott gól után feladta az addigi meglehetősen passzív játékát, egyre többen csatlakoztak a támadásokhoz, nemcsak Drogbának kellett egyedül birkóznia a MU hórihorgas védőivel. A Manchester könnyedén növelhette volna az előnyét, de egy szerencsétlen szituáció után gólt kapott. A lélektani előny a véleményem szerint jelenleg a londoniaknál van, de nagyon sok függ attól, hogy az egyelőre remekül futballozó Ronaldót mennyire tud bekapcsolódni a támadásokba a fordulás után. Mégcsak nem is merek tippelni a végeredményre, könnyen lehet, hosszú éjszaka elé nézünk.”

Vége az első félidőnek.

45. perc: Essien lövését követően két játékoson is megpattant a labda, amelyre Lampard csapott le, és a Chelsea angol középpályása 10 méterről a kapu közepébe passzolt (1-1).

44. perc: Ballack a tizenhatos vonaláról végezhetett el szabadrúgást – mintegy egy méterről lőtt a léc fölé.

43. perc: Rooney passzolt középre, a visszafutó védő nem tudott tisztázni, de ezzel megzavarta Tevezt, aki lemaradt a labdáról. Itt lehetett volna a második manchesteri gól.

A gól után felpörögtek a csapatok, lüktet a játék.

35. perc: Tevez közeli fejesét Cech védte bravúrral, majd Terry rossz felszabadítása után Rooney ismételhetett, 16 méterről lőtt, de a Chelsea cseh portása ezúttal is a helyén volt.

34. perc: Drogba fejelte kapu elé a labdát, melyre középen Ballack érkezett. Ferdinand ugyan megelőzte, ugyanakkor kis híján öngólt fejelt. Van der Sar óriási bravúrral hárított.

27. perc: Ballack lőtt távolról – csúnyán kapu fölé.

26. perc: Hargreaves játszott össze Brownnal a jobb oldalon, utóbbi középre ívelt, és Cristiano Ronaldo 6 méterről a kapu jobb alsó sarkába fejelt. Cech eközben dermedten állt (1-0).

„Azt kaptuk az első percekben, amire számítottunk. Engem meglepett, hogy Giggs nem kapott helyet a kezdőcsapatban, de úgy tűnik, Ferguson nem tévedett, hiszen a Manchester United a veszélyesebb. Ronaldo és Tevez nagyon fickándozik elől, a vörös ördögök játékában van benne inkább a gól. A Chelsea támadásban egyelőre nagyon kapkod, azt azonban nem szabad elfeledni, hogy a rögzített szituációknál életveszélyes”.

A labdabirtoklás aránya: 64%-36% (uefa.com)

23. perc: Lampard beívelését követően Vidics tisztázott szögletre – kissé veszélyesen, majdnem öngólt fejelt.

22. perc: Scholes összefejelt Maloudával. A manchesteri járt rosszabbul, vérzik az arca, a partvonalon túl ápolják.

16. perc: Cristiano Ronaldo a bal oldalról ívelt középre,
de Hargreaves hiába ugrott, magas volt neki a labda.

Egyik félnek sem sikerült lehiggadnia, mind a két csapat játékéban sok a hiba, helyzetet még nem láthattunk.

A labdabirtoklás aránya: 63%-37% (uefa.com)

8. perc: Hargreaves jobboldali beadása után Terry tisztázott fejjel – jól tette, hiszen mögötte Tevez készült bólintani.

7. perc: Hargreaves beadásra készült, de lecsúszott a labda a lábáról, így lövés lett belőle – Cechnek védenie is kellett.

4. perc: Malouda egymásután kétszer is középre adta a labdát a bal oldalról, de a MU védői mind a két esetben tisztáztak.

Érzékelhetően idegesen kezdett a mind a két együttes, egyelőre vagdalkozó a játék, sok a szabálytalanság.

1. perc: a Manchester United kezdte a mérkőzést.

„Nem lep meg a két csapat hadrendje. Várható volt, hogy a Chelsea három támadóval veszi fel a harcot. Jóllehet, átellenben 4-4-2 a hadrend, de a MU tulajdonképpen négy támadóval rohamoz. Tevez, Scholes, Rooney és Cristiano Ronaldo ugyanis egyaránt veszélyes a kapura. Arra számítok, hogy mind a két együttes támadófutballt játszik majd ma este, és apróságok döntik el, melyik csapat lesz boldog a mérkőzésé végén.”

Az összeállítás, felállás szerint a Manchester United 4-4-2-es hadrendben játszik, míg a Chelsea négy védővel, három középpályással és gyakorlatilag három csatárral kezdi a mérkőzést. Joe Cole és Malouda a pálya két szélén, Drogba pedig középen igyekszik borsot törni a manchesteriek orra alá.

„Köszöntöm az olvasókat. Bevallom, én a Manchester Unitedért szorítok, de a hatodik érzékem azt súgja, a Chelsea nyer.”