Hamiltoné a pole Melbourne-ben

Lewis Hamilton, a McLaren-Mercedes brit versenyzője nyerte az idénynyitó Ausztrál Nagydíj időmérőjét, a címvédő finn Kimi Räikkönen (Ferrari) viszont csak a 15. helyről vághat majd neki a viadalnak, miután - noha kvalifikálta magát - a versenybírák döntése miatt nem indulhatott el az időmérő második részében.

Pénteken 40 Celsius fok körül mozgott a hőmérő higanyszála Melbourne-ben, ezzel szemben a szombati időmérőn mintegy 23 fokban köröztek a versenyautók. Ezt megelőzően a harmadik szabadedzésen borult a papírforma: Robert Kubica (BMW), Nick Heidfeld (BMW) és Fernando Alonso (Renault) autózta a legjobb időt, miközben Lewis Hamilton (McLaren-Mercedes, 12.) és a címvédő Kimi Räikkönen (Ferrari, 14.) az első tízbe sem fért be.

Egyes források szerint azért nem, mert forgalomba kerültek, ugyanakkor az is felmerült, hogy alaposan megtankolt autóval gurultak a pályára. Akárhogy is volt, Hamilton a magyar idő szerint hajnali négy órakkor kezdődő időmérőedzés első részében sem remekelt, a 10. helyen zárt, majd’ egy másodperccel kapott ki csapattársától, a finn Heikki Kovalainentől, míg Räikkönen az ötödik volt – de hiába.

A finn következő szakaszban már nem indulhatott el, miután a versenybírók szabálytalannak minősítették, hogy a szerelők betolták a garázsba a bokszutca bejáratánál – az üzemanyag- fecskendő hibája miatt – megállt autóját. Räikkönen eredetileg csak a 16. helyről indulhatott volna, ám a német Timo Glockot (Toyota) szabálytalan váltócsere miatt később a kilencedikről a 19. helyre visszasorolták, így a „Jégember” is előrébb került.

„Sajnos képtelen voltam bevinni a bokszba az autót. Előfordul az ilyesmi, persze nem ilyen szezonkezdésről álmodoztam, csalódott is vagyok. Ugyanakkor mindent megteszünk azért, hogy vasárnap szerezzünk néhány pontot” – így Räikkönen.

A második etap elején – a második szabadedzésen remeklő – Mark Webbernek (Red Bull) is gondjai adódtak kicsúszott a kavicságyba, s mivel rossz helyen állt meg, egy kis időre szünetelt az edzés. Az ausztrál be is fejezte… A folytatásban Hamilton dominált, az első helyen jutott be a harmadik, 10 percesre rövidített döntő részbe, és ott sem talált legyőzőre, 0,155 másodperccel verte a második helyen végző Kubicát.

„Kezdésként nem is kívánhattam volna magamnak jobb rajthelyet. Kemény versenyre számítok, aki nyerni akar itt, annak a legjobbat kell kihoznia magából” – magyarázta a pályafutása hetedik edzéselsőségét jegyző Hamilton.

Lewis Hamilton nyerte az időmérőt (MTI/EPA)

A második sorból Kovalainen és Felipe Massa (Ferrari) vághat neki az Ausztrál Nagydíjnak, a Renault-oz visszatérő kétszeres vb-győztes Fernando Alonso viszont csak a 12. rajtkockát szerezte meg. „Egyszerűen billeget az autóm, nem volt egyensúlyban, ezért nagyon nehéz volt vezetni. Remélem, holnap már jobb lesz, és akkor keményen harcolunk az értékes helyezésekért” – így a spanyol. A nap egyik hőse, Sebastian Vettel volt, aki Toro Rossóval a hatodik helyen került be a legjobb tízbe, ám a döntő etapban már nem futott gyors kört.