Jégkorong: Kanada megvédte címét

A kanadai junior válogatott megszakítás nélkül negyedik győzelmét ünnepelhette a csehországi világbajnokságon. A juharlevelesek a döntőben a svédeket győzték le.

Kapcsolódó linkek

jegkorong.lap.hu
sport.lap.hu

A címvédő korábban épp a csoportmeccsek során kapott ki a skandinávoktól 4-3-ra (s ezzel odalett 20 meccses vb-veretlenségi sorozata), így volt miért törlesztenie. Az elődöntőben a svédek az oroszokat (2-1), míg a kanadaiak az amerikaiakat (4-1) múlták felül.

A pardubicei fináléban eleinte úgy tűnt, a juharlevelesek éppoly könnyedén intézik el az európaiakat, ahogy korábban szomszédjaikat: Brad Marchand már a második percben beköszönt, majd a 18. percben emberelőnyös szituációban a torna legtehetségesebb játékosának tartott (igaz, olykor el-eltűnő) Claude Giroux-t hozta kihagyhatatlan helyzetbe.

A második harmadban is a tengerentúliak játszottak fölényben, s úgy vonulhattak pihenőre, hogy kezükben tartották a gyeplőt.

Nem úgy szünet után: a svédek elképesztő iramra kapcsoltak, sorra alakították ki a helyzeteket Steve Mason kapuja előtt, s idő kérdése volt, mikor szépítenek.

Shawn Matthias kiállítása után végül sikerült – az 1-2 azonban még nem volt elég. Folytatódott a svéd dominancia, a 60. percben Jonas Enrot kapus lekorcsolyázott, s a merész húzás bejött; a harmadot 14-3-as lövési mutatóval (is) megnyerő svédek Tomas Larsson góljával kiegyenlítettek.

Jégkorong: Kanada megvédte címét 1

A nézõtéren együtt ünnepeltek svédek, kanadaiak (hockeykanada)

A ráadásban is a – az összezuhanni látszó kanadaiak hibáit kihasználó – skandinávok kezdtek jobban, Mason azonban háromszor is megállította csatárjaikat, majd a szépítés előtt csapatát nehéz helyzetbe hozó Matthias jóvátette hibáját. A támadó labdát szerzett a svéd harmadban, Matt Halischuk elé tálalt, aki nem hibázott, s ezzel zsinórban negyedik vb-sikeréhez segítette válogatottját.

A megszakítás nélkül 10. vb-érmüket elérő juharlevelesek ezzel beérték az 1977 és 1980 között négy aranyat nyerő Szovjetuniót, egyben egy sikerre vannak korábbi sorozatuktól: a Team Canada 1993 és 1997 között öt junior vb-címet hódított el. A mostani gárda beállíthatja a csúcsot, hisz jövőre Ottawában védheti meg címét úgy, hogy a jelenlegi gárdából tíz fiatalabb játékos még szerepelhet a tornán.

Jégkorong: Kanada megvédte címét 2

Halischuk gólja vetett véget a remek mérkõzésnek (hockeycanada)

U 20-es jégkorong világbajnokság, Csehország

Döntő, Pardubice, 7480 néző:
Kanada-Svédország 3-2 (2-0, 0-0, 0-2, 1-0) – h.u.
Gól: Marchand (2.), Giroux (18., emberelőny), Halischuk (64.), illetve Carlsson (46., ee.), Larsson (60., kapus nélkül)
Lövések: 21, illetve 28
Kiállítás: 8 perc, illetve 10 perc

A 3. helyért, Pardubice, 5468 néző:
Oroszország-Egyesült Államok 4-2 (3-0, 1-1, 0-1)
Gól: Cserepanov (4.), Kurbatov (12.), Filatov (17., 22.), illetve Rakhstani (31.), Schroeder (54.)
Lövések: 25, illetve 21

Gólkirály: James van Riemsdyk (amerikai) és Viktor Tyihonov (orosz) 5-5 gól
Kanadai lista (gól+gólpassz): James van Riemsdyk 11 pont
+/- mutató: Nyikita Filatov (orosz) +7
Legjobb buli: John Tavares (kanadai) 79.31%
Legtöbb büntető: Lars Eller (dán) 37 perc/6 mérkőzés; 6.17 p/m
Legjobb kapus: Steve Mason (kanadai) 117 védés/123 lövés; 95.12%, 1 shutout