Kosár-Eb: kiestek az olaszok

A német válogatott – nagy tornán – története során először nyert az olaszok ellen, így bejutott a legjobb nyolc közé a Spanyolországban zajló kosárlabda Európa-bajnokságon.

A mérkőzés előtt elsősorban az volt a kérdés, hogy a negyeddöntőben ki lesz majd a világbajnoki címvédő, egyben házigazda spanyolok ellenfele. A csapatok 5-5 ponttal álltak az F csoport 4. és 5. helyén, így a győztes vívhatta ki azt a jogot, hogy megütközhessen az E csoport elsőjével.

Az olaszok tudták a receptet. Ki kellett kapcsolniuk a játékból a Dallas Mavericks klasszisát, az NBA alapszakaszának legjobbját. Carlo Recalcati tanítványai meg is oldották a problémát, hisz az előző kontinensviadalon a torna legjobbjának választott Dirk Nowitzki nem tudott szabadulni a szorításból, a 10 lepattanót gyűjtő csatár 15 pontja messze elmaradt a tornaátlagától (26), ám a német cserepad ezúttal felnőtt a feladathoz, és 29 ponttal „boldogította” az ellenfelet, míg a palánkok alatti csatát a németek 52-31-re nyerték. Németország a legutóbbi öt Eb-n négyszer jutott el legalább a negyeddöntőig.

Nowitzki helyett ezúttal a három triplát elvállaló, s mindet értékesítő Johannes Herber volt a vezér, aki 15 pontjából 10-t a sorsdöntőnek bizonyuló harmadik negyedben szerzett. „Kötelező volt a győzelem, s így végre csapatként tudtunk játszani. Végre beért az elvégzett munka gyümölcse” – kommentálta teljesítményét a torna során eddig mindössze 16 pontig jutó Herber.

A mezőnyből mindössze 32 százalékos pontossággal dobó olaszok érthető módon elkeseredettek voltak a végén. „A rossz lepattanózás miatt veszítettünk. Az egész tornán szenvedtünk e téren, nem volt ez másképp ma sem. Túl sokszor kínáltuk tálcán az esélyt” – szomorkodott a 25 ponttal záró Belinelli.

A francia válogatott 21 ponttal nyert Törökország ellen. A gallok már korábban bejutottak a negyeddöntőbe, a törököknek pedig matematikai esélyük sem volt a továbbjutásra. A csoportelsőségért vívott csatában a litván válogatott az utolsó középdöntős mérkőzését is megnyerte, ezzel a mezőny egyetlen veretlen csapata.