Élet-Stílus

Jégkorszaki óriások a Bakonyban

Új állandó kiállítás nyílt a Bakonyi Természettudományi Múzeumban Jégkorszaki óriások a Bakonyban címmel. A zirci tárlaton láthatók azok a mamutcsontvázak is, amelyek tavaly kerültek elő Csajág határában.

Kordos László, a Magyar Állami Földtani Intézet igazgatója a megnyitón kiemelte, hogy a legtöbb mamutcsont eddig a Tisza medréből került elő hazánkban, többek között ezért is különleges az a két mamutcsontváz, amelyet 2006 nyarán a 71-es út Balatonakarattya és Balatonfűzfő közötti elkerülő szakaszának építése közben találtak.

Katona Lajos geológus, a tavaly nyári feltárás vezetője az MTI-nek elmondta, hogy az útépítés során megtalált, Tonna és Mázsa névre keresztelt két gyapjas mamut korát pontosan nem lehet tudni, de tízezer évnél nem lehetnek fiatalabbak. Méreteik egy indiai elefántéval azonosak: Tonna 2,7 méter, Mázsa 2 méter körüli és 10 ezer évvel ezelőtt 2-3 tonnát nyomhattak.

A feltárást követően a csontokat preparálták, konzerválták, majd lemásolták, ezt követően pótolták a csontvázból hiányzó csontokat, s csak ez után készülhetett el a múzeumban kiállított két csontváz.


Jégkorszaki óriások a Bakonyban 1

Zircen újra megjelentek az ősgyapjasok


A csontvázakat összeállító geológus elmondta, hogy bár sérülékeny állapotuk miatt a leletekből sokat nem sikerült beépíteni a teljes vázba, a csontok jórészt eredetiek.

A Bakonyi Természettudományi Múzeum új állandó kiállításán Tonna és Mázsa csontvázán túl a jégkorszakra jellemző egyéb állatok, például őstulkok, gyapjas orrszarvúk, óriás szarvasok maradványai is láthatók.

A látogatók megnézhetik továbbá azt az ősorrszarvú-lenyomatot is, amelyet még 1988-ban talált meg Futó János geológus a szintén Veszprém megyei Pula község melletti bányában. A kiállítóteremben háromdimenziós képeken elevenedik meg a jégkorszak, továbbá egy számítógépes terminálon láthatóak a feltárás képei, egy virtuális mamutlego segítségével pedig a látogatók összerakhatják Tonna és Mázsa csontvázát.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik